Zwolnienie z pracy w Niemczech, jakie reguly

Zwolnienie z pracy w Niemczech, jakie reguly

 

Przedstawiamy Ci zasady, które musisz znać, jeśli pracodawca powie, że nie będziesz już potrzebny.

Masz trzy tygodnie na odwołanie się od zwolnienia

Jeśli uważasz, że Twoje odwołanie złamało warunki umowy, masz trzy tygodnie na wniesienie skargi prawnej. Ta skarga, znana jako Kündigungsschutzklage, musi być złożona w lokalnym sądzie pracy. Jeśli nie odwołasz się w tym terminie, jest za późno.

Należy również pamiętać, że wypowiedzenie umowy jest ważne tylko wtedy, gdy nastąpi w formie pisemnej a nie przez Twittera, nie martw się – to nie jest prawnie poprawne. Twoje zwolnienie musi pojawić się na oficjalnym papierze firmowym i być podpisane przez twojego szefa, w przeciwnym razie, ze względów prawnych, możesz go zignorować.

Wiedząc, jak umowa została rozwiązana

Istnieje kilka sposobów na zwolnienie z pracy w Niemczech. Możesz otrzymać Kündigung (zwolnienie), które jest albo personenbedingt, verhaltensbedingt lub betriebsbedingt.

Jeśli twoje wypowiedzenie jest personenbedingt, oznacza to, że twój pracodawca sądzi, że nie możesz już wykonać kluczowego wymogu pracy. Na przykład, jeśli musisz mieć możliwość prowadzenia pojazdu do pracy, ale utracisz prawo jazdy, może to być podstawą dla osoby obsługującej Kündigung.

Jeśli wypowiedzenie jest verhaltensbedingt, twój pracodawca uważa, że ​​złamałeś warunki umowy, pomimo niewłaściwego postępowania.

Wreszcie, betriebsbedingte Kündigung jest uzasadnione imperatywami firmy – w zasadzie nie mogą już cię zatrzymać.

 

Jeśli przeczytasz umowę, natkniesz się na kluczowe słowa Kündigungsfrist. Dzięki temu dowiesz się, ile pracodawca musi wydać, gdy cię zwolni.

Trzy miesiące to standardowa długość Frista, ale Frist na ogół staje się dłuższy, im dłużej pracujesz w firmie. Tak więc, jeśli pracowałeś dla firmy przez dziesięć lat, masz prawo do Frista na cztery miesiące, podczas gdy jeśli byłeś tam przez 20 lat, masz prawo do siedmiu miesięcy.Należy jednak pamiętać, że jeśli nadal jesteś w Probezeit (okres próbny), twój pracodawca musi tylko dać ci dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Maksymalna długość probezeita wynosi sześć miesięcy.

Zgłaszanie się do opieki społecznej

Jeśli stracisz pracę, musisz powiadomić Federalną Agencję Pracy (BA) o tym w ciągu jednego dnia od otrzymania oficjalnego listu o zwolnieniu. Ważne jest, aby powiedzieć im dzień, w którym staniesz się bezrobotny.Nieprzestrzeganie tego może spowodować opóźnienie pierwszej płatności i zmniejszenie otrzymanej kwoty. Gdy po raz pierwszy poinformujesz BA, że straciłeś pracę, możesz to zrobić za pośrednictwem poczty elektronicznej lub telefonu.Ale musisz też osobiście udać się do swojego lokalnego biura BA przy drugiej okazji i musisz to zrobić najpóźniej w pierwszym dniu bezrobocia.

 Arbeitslosengeld

Podczas tego zwolnienia jest to, że masz prawo do dość przyzwoitej kwoty w ciągu następnego roku..Jako osoba pracująca w pełnym wymiarze czasu, pracujesz w ubezpieczeniach od bezrobocia i masz prawo do jej wycofania w ciągu 12 miesięcy.

Jedynym wymogiem otrzymania tych pieniędzy jest to, że byłeś w pracy, która podlega obowiązkowym płatnościom ubezpieczeniowym za 12 z ostatnich 24 miesięcy. Są też zasiłki wypłacane, jeśli musieli Państwo zwolnić się z pracy w celu opieki nad noworodkiem lub z powodu choroby.W prostym języku angielskim, jeśli masz regularną pracę przez co najmniej jeden z ostatnich dwóch lat i ta praca płaci więcej niż mini-praca, masz prawo do Arbeitslosengeld.

 

BA zacznie wypłacać ci Arbeitslosengeld od pierwszego dnia bezrobocia i zwykle wynosi 60 procent twojej ostatniej pensji po opodatkowaniu.

Jeśli masz dzieci, dostaniesz 67 procent swojej pensji po opodatkowaniu. Istnieją inne zmienne, które wpływają na wielkość twoich płatności z tytułu bezrobocia. Na szczęście BA ma podręczny kalkulator, który pozwala ci sprawdzić, do jakiego stopnia jesteś uprawniony.

Niemcy uznają również, że dla niektórych osób – szczególnie dla rodziców – otrzymywanie 2/3 wynagrodzenia nie wystarcza na pokrycie wszystkich wydatków.

Z tego powodu pozwalają ci pracować w Nebenjob (praca poboczna) przez maksymalnie 14 godzin.

Agnieszka W

 

5 grudnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*