Zwierzak w Niemczech, wszystko, co musisz wiedzieć o posiadaniu

Wszystko, co musisz wiedzieć o posiadaniu zwierzaka w Niemczech

 

Przewiezienie zwierząt do Niemiec

Dla wielu osób zwierzak jest częścią rodziny. Ale nie musisz zostawiać członka rodziny, gdy się przeprowadzasz, ponieważ każda osoba przeprowadzająca się do Niemiec spoza UE może przywieźć ze sobą do pięciu zwierząt. Te zwierzęta muszą być zwierzętami domowymi i nie można ich przywieźć do kraju w celu sprzedaży lub handlu.

Może to być dowolna kombinacja pięciu zwierząt, z wyjątkiem królików, ponieważ więcej niż trzy uważa się za handel zwierzętami domowymi.

Dość duża grupa stworzeń może zostać przywieziona do Niemiec jako zwierzę domowe, ale jeśli twoje zwierzę jest trochę mniej konwencjonalne, prawdopodobnie najlepiej jest sprawdzić, czy nie zostało wspomniane na stronie Konwencji o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami (CITES).

Podobnie jak w wielu krajach na całym świecie, posiadanie pewnych ras psów jest ograniczone w Niemczech.

Chociaż różni się nieco w zależności od landu, lista ta zazwyczaj zawiera „Kampfhunde”, co oznacza „psy bojowe”, takie jak Pitbull-Terriery, Staffordshire-Bull Terrier, American Staffordshire-Terriers, Bull terriery i wszelkie powiązane krzyżówki. Aby uzyskać pełną listę kategorii dla każdego landu, kliknij tutaj.

Przepisy dotyczące imigracji zwierząt domowych

Tak jak ludzie, psy, koty i fretki potrzebują własnych paszportów, ale w przeciwieństwie do ludzi, muszą być również zachipowane przez weterynarza, a ich paszporty powinny być wypełnione szczegółami szczepień zwierzęcia.

Na szczęście nie ma potrzeby, aby twoje zwierzęta były poddawane kwarantannie w momencie ich przybycia do Europy, jeśli są na bieżąco z właściwymi szczepieniami (wścieklizny dla psów, kotów i fretek oraz ptasia grypa dla ptaków).

Upewnij się, że twój zwierzak jest wystarczająco duży, zanim zaplanujesz przeprowadzkę, ponieważ szczeniąt i kociąt w wieku poniżej 15 tygodni nie można przywieźć do UE. Dzieje się tak, ponieważ otrzymują pierwszą szczepionkę przeciw wściekliźnie w wieku od 12 do 24 tygodni, po której następuje minimalny 30-dniowy okres oczekiwania.

Jeśli poruszasz się po UE, obowiązują podobne zasady, więc upewnij się, że paszport twojego zwierzaka jest aktualny. Ale jeśli twoje zwierzęta są małe, jak świnki morskie, króliki i gryzonie, nie trzeba paszportu.

Zwierzęta domowe w wynajętym mieszkaniu

Prawdopodobnie otrzymasz zgodę na posiadanie zwierzaka w długoterminowym wynajmowanym mieszkaniu – szczególnie w domach – ale jeśli zamieszkasz w mieszkaniu w mieście, masz większe szanse na natknięcie się na ograniczenia.

Mniejsze zwierzęta domowe, takie jak chomiki czy ryby, są czasem wyjątkiem od reguły, a także jeże i kameleony.

Podatek od posiadania psa

Większość krajów europejskich usunęła podatek od psów w XX wieku, ale Niemcy wciąż uparcie odmawiają zmiany prawa. Jest to prawdopodobnie spowodowane tym, że podatek od psów jest dużym biznesem w Niemczech; Tylko w Berlinie właściciele psów zapłacili w zeszłym roku 11 milionów euro „podatku od psa”.

Właściciele psów płacą o wiele więcej podatku od psów na zwierzę, jeśli mają wiele psów. Jest tak dlatego, że celem podatku jest utrzymanie jak najmniejszej liczby psów na jednego właściciela.

Na szczęście są okoliczności, w których jesteś zwolniony z płacenia podatku od psa, na przykład, jeśli twój pies jest psem opiekunem. Dobra wiadomość dla właścicieli zwierząt adopcyjnych: jeśli twój pies jest adoptowanym psem jesteś zwolniony z płacenia podatku od psa przez pierwszy rok.

Właściciele kotów mogą być zadowoleni z faktu, że chociaż koty potrzebują licencji, nie podlegają żadnemu podatkowi.

Adopcja

Schroniska zazwyczaj nie pozwalają ci „zarezerwować” zwierzęcia, więc spodziewaj się rozpocząć proces adopcji jeszcze tego samego dnia, co wybór twojego zwierzaka. Często możesz także wrócić do domu ze swoim nowym futrzanym przyjacielem tego dnia. Po wybraniu nowego zwierzaka musisz wypełnić niezbędne dokumenty. Będziesz zobowiązany do podania danych kontaktowych, dowodu tożsamości i kopii „Anmeldung” lub dowodu, że mieszkasz w Niemczech.

Potem będziesz musiał zapłacić opłatę adopcyjną: około 205 € za psy, od 65 € do 85 € za koty, 20 € za króliki i od 2 € do 25 € za mniejsze zwierzęta. Opłaty te obejmują opiekę, szczepienia, mikrochipy i kastrację czy sterylizację.

Następnie zwierzę jest gotowe do zabrania do domu (w pudełku lub klatce transportowej zapewnionej przez ciebie).Ostrzegamy jednak, że Niemcy bardzo poważnie podchodzą do kwestii dobrostanu zwierząt, więc oczekuj od schroniska setek pytań dotyczących wszystkiego, od domu i ogrodu po godziny pracy i rodzinę, czy obiecujesz nie opuszczać swojego zwierzaka, kiedy się przeprowadzisz.

Weterynarze

Dobrze jest zarejestrować się u lokalnego weterynarza w dniu przyjazdu, ponieważ ułatwi to sytuację w nagłym wypadku, ponieważ będą już mieć dane Twojego zwierzaka.Umawianie się na wizytę zazwyczaj nie jest konieczne, a płatności są zwykle dokonywane bezpośrednio po leczeniu, co oznacza, że ​​kliniki weterynaryjne są jednym z niewielu miejsc w gotówkowych Niemczech, w których możesz zapłacić kartą.

Poza domem

Niemcy są wyjątkowo przyjazne dla psów; niezależnie od tego, czy jesteś na wsi, czy w dużym mieście, prawdopodobnie nie przejdziesz 500 metrów bez minięcia psa. Niektóre biura pozwalają nawet zabrać psa do pracy – dodatkowa premia dla każdego, kto nie pozbył się ukochanego psa, gdy się tu przeprowadził.

Ubezpieczenie dla zwierząt

Podczas gdy ubezpieczenie dla zwierząt domowych jest oczywiście bardzo pomocne w przypadku nieoczekiwanych rachunków weterynarza, Niemcy mają również inny rodzaj ubezpieczenia dla zwierząt domowych o nazwie „Hundehaftpflichtversicherung”.Ten łamaniec językowy bezpośrednio przekłada się na „ubezpieczenie od odpowiedzialności za psa”. Jest to wymóg prawny w przypadku, gdy powodują one jakąś szkodę majątkową lub wypadek.

Innymi słowy, tak jak ubezpieczenie obejmuje cię podczas jazdy, jeśli wpadniesz na inny samochód, ubezpieczenie na psa pokryje twoje koszty, jeśli twój pies spowoduje na przykład wypadek rowerowy.

Spacery

Niemcy oczywiście mają zasady dotyczące zwierząt w miejscach publicznych, ale jak wszystko inne, różnią się one w zależności od landu.Psy muszą być trzymane na smyczy w miejscach publicznych i mieszkalnych. W innych miejscach mogą one biegać spuszczone ze smyczy, ale zazwyczaj powinny zostać przypięte do smyczy lub wezwane, gdy ktoś się zbliża.

Możesz także spacerować z fretką lub nawet kotem, jeśli naprawdę chcesz, ale spodziewaj się jednego lub dwóch rozbawionych spojrzeń.

Konrad W

26 listopada 2017

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  1. Wlascicielka suczki rasy „pekinczyk” zostawila mi ta chuliganke pod opieka sama udajac sie do sklepu. Usiadlem na lawce z nudow obserwujac towarzystwo i w pewnym momencie zauwazylem „pancie” prowadzaca szczura na smyczy?! Co tam szczura-spasione szczurzysko! Gorzej bo ta wredota tez go namierzyla? A ze trzymalem ja na kolanach nawet nie wiem jak i kiedy szurnela w jego kierunku-nie zdazylem nawet zlapac za smycz. Kiedy dolecialem z krzykiem i ja zlapalem-szczurzysko wlasnie odplywalo w niebyt jako nieboszczyk! Pies,kot,nawet fretka-to rozumiem ale zeby szczurzysko?