Żołnierz prawicowy w Niemczech planował zamachy na polityków.

Żołnierz prawicowy w Niemczech planował zamachy na polityków.

 

Niemieckie wojsko bada elitarną jednostkę w sprawie skrajnie prawych więzi.

Niemiecki wywiad wojskowy bada swoją elitarną jednostkę KSK pod kątem obaw o szeroko rozpowszechniony skrajnie prawicowy ekstremizm. Obawia się, że poziom ekstremistycznej sympatii w 1100-osobowej jednostce jest „wyjątkowo wysoki”.

Niemieckie Służby Kontrwywiadu Wojskowego (MAD) rozszerzają dochodzenie w sprawie skrajnie prawicowych ekstremistów w Bundeswehrze, siłach zbrojnych Niemiec, donosiły niemieckie media we wtorek, szczególnie koncentrując się na najbardziej elitarnej jednostce wojskowej, Kommando Spezialkräfte (KSK), która jest z siedzibą w południowo-zachodnim mieście Calw.

Gazety Redaktionsnetzwerk Deutschland zacytowały poufną notatkę wiceministra obrony Gerda Hoofe przed panelem nadzoru parlamentarnego, ostrzegając, że rosnąca liczba ekstremistów w jednostce uzasadnia „dalsze dochodzenie”.

Powiedział także, że próba skrajnie prawicowego ekstremizmu w KSK stała się priorytetem dla MAD.

Liczba żołnierzy w jednostce sił specjalnych, którzy wierzą, że skrajnie prawicowe sympatie są „wyjątkowo wysoka”, podały źródła bezpieczeństwa gazecie Der Spiegel.

Bundeswehra miała w ostatnich latach kilka głośnych incydentów związanych z odkryciem skrajnie prawicowych kręgów, ale po raz pierwszy KSK była pod szczególną kontrolą.

Tylko 1100 żołnierzy należy do grupy, o którą NATO i Stany Zjednoczone często proszą o pomoc we wspólnych operacjach antyterrorystycznych na Bałkanach i na Bliskim Wschodzie.

Według organizacji prasowej Redaktionsnetzwerk Deutschland problem ten jest szczególnie poważny wśród spadochroniarzy, o których wiadomo, że skupiają się wokół bazy Franza-Josepha-Straussa w Altenstadt w Bawarii. Baza stała się niesławna w latach 90., kiedy MAD odkrył, że żołnierze świętują urodziny Hitlera i śpiewają hymn partii nazistowskiej.

MAD bada żołnierzy, którzy rzekomo mają powiązania z Franco A., żołnierzem Bundeswehry, który zszokował Niemcy i Austrię, gdy został zatrzymany w 2017 roku, próbując odzyskać pistolet i amunicję, którą ukrył na lotnisku w Wiedniu. Znaleziono także materiały wybuchowe.

Franco A. został oskarżony o planowanie ataków na wysokiej rangi polityków i osoby publiczne, które według niego były „przyjazne uchodźcom”. Później został uniewinniony od zarzutów o terroryzm, ale skazany za naruszenie broni.

MAD szuka także internetowych grup ekstremistycznych, takich jak „North Cross”. Ponieważ jednak MAD jest najmniejszą z niemieckich służb wywiadowczych, istnieją obawy, że może nie mieć personelu i zasobów potrzebnych do przeprowadzenia śledztwa.

Kommando Spezialkräfte (KSK) to jednostka wojskowa sił specjalnych w Niemczech.

Znalezione obrazy dla zapytania KSK special forces commando

12 września 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*