Wszystko, co zmienia się w Niemczech od marca 2018 roku

Wszystko, co zmienia się w Niemczech od marca 2018 roku

 

1.Papierosy podrożeją

Palacze w Niemczech będą musieli zacząć płacić więcej za papierosy do końca marca. W styczniu wielonarodowy koncern papierosowy Philip Morris podzielił się z dystrybutorami, że od 1 marca wzrośnie cena paczki papierosów lub zmniejszy się liczba papierosów w opakowaniu. Przykładowo: paczka Marlboro dostępna w automatach będzie zawierać tylko 22 papierosy, zamiast 23 jak do tej pory, ale nadal będzie kosztować siedem euro. Według Kölner Stadt-Anzeiger, marki L&M i Chesterfield również odnotują wzrost cen papierosów proporcjonalnie do liczby dostępnych papierosów. Według Niemieckiego Stowarzyszenia Papierosowego przemysł tytoniowy w Niemczech przyniósł w ubiegłym roku ponad 21,4 mld euro przychodów, z czego 15,7 mld euro zostało zwrócone państwu w postaci podatków.

2. Zasady dotyczące Praw autorskich zmieniają się dla nauczycieli i naukowców

Od 1 marca zasady dotyczące używania praw autorskich w edukacji i badaniach zostaną zmienione. Nowe prawo pozwoli np. nauczycielom szkół średnich na łatwiejsze publikowanie dzieł chronionych prawami autorskimi, dla użytku uczniów. Ponadto naukowcy będą mogli analizować większą liczbę tekstów badawczych za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Biblioteki będą mogły wysyłać cyfrowe kopie artykułów naukowych do osób fizycznych na prośbę – coś, co zgodnie z poprzednim prawem było niemożliwe.

3. Streaming będzie dostępny w całej Europie do końca marca 2018 roku

Do tej pory transmisje strumieniowe, takie jak Netflix, Spotify i Sky Go, miały blokady krajowe, które uniemożliwiały korzystanie z nich poza krajem zakupu, określane również jako blokowanie geograficzne. Począwszy od końca marca klienci mogą zacząć korzystać z tych usług w innych krajach UE, ponieważ bloki te zostaną zniesione. Oznacza to, że usługodawcy nie mogą pobierać dodatkowych opłat za używanie poza krajem ojczystym lub uniemożliwiać dostępu tym osobom w Unii Europejskiej, które płacą za usługę. Nieco ponad rok temu Parlament Europejski uchwalił dekret znoszący blokowanie geograficzne dla płatnych usług przesyłania strumieniowego, według Augsburger Allgemeine. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko osób przebywających za granicą przez ograniczony czas, jak wakacje lub podróż służbowa.

4. Ludzie zapłacą mniej opłat przy dostawach płatnych w gotówce.

Ci, którzy lubią zamawiać produkty w Internecie, często płacą gotówką przy odbiorze. Oznacza to, że musisz zapłacić listonoszowi wartość produktu w momencie jego dostawy. Do tego dochodzą jeszcze dwie dodatkowe opłaty: płatność za pobraniem (the COD) i opłata za dostawę.

Od 1 marca 2018 r. klienci, którzy zapłacą za zamówienie w gotówce przy odbiorze, nie będą już musieli płacić opłaty za pobraniem(the COD), płacąc tylko dodatkowe koszty dostawy.

5. Wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w system połączeń alarmowych

Od 21 marca wszystkie nowe samochody muszą być wyposażone w system zgłoszeń alarmowych eCall. W przypadku zderzenia system alarmowy zostanie uruchomiony automatycznie, a połączenie głosowe zostanie natychmiast nawiązane z Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym. Następnie system przesyła szczegółowe informacje do Centrum, w tym dokładną lokalizację pojazdu i oceny skutków, aby umożliwić osobom reagującym najszybciej, jak to możliwe, dotarcie na miejsce zdarzenia.

Według Augsburger Allgemeine przycisk awaryjny może być uruchamiany ręcznie i alarm można przerwać w przypadku błędnego uruchomienia. Aby zachować zgodność z nowym rozporządzeniem, wszystkie nowe samochody muszą zostać wyposażone w antenę odbiornika GPS, czujniki zderzeniowe i interkom.

Konrad W

3 marca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*