Zmiany w niemieckich kartach zdrowotnych, stare karty tracą ważność

Zmiany w niemieckich kartach zdrowotnych, stare karty tracą ważność

 

Od 1 października niemieckie karty zdrowotne tracą ważność. Osoby ubezpieczone muszą zwrócić na to uwagę, bo mogą mieć problemy.

Z początkiem 1 października, tzw. pierwsze pokolenie kart opieki zdrowotnej zostanie unieważnione dla prawnie ubezpieczonych osób. Niedokładne poinformowanie może prowadzić do problemów. Oto najważniejsze fakty dotyczące tych zmian:

Jaka jest karta zdrowia?

Elektroniczna karta zdrowia, zwana eGK, jest kartą chipową, ważną od początku 2015 roku jako wyłączny dowód uprawniający do świadczeń z odpowiedniego ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego. Karta jest wymagana przez lekarza lub szpital w celu rozliczenia się.

Ile z tych kart jest obecnie dostępnych?

Według wiodącego stowarzyszenia ustawowych zakładów ubezpieczeń zdrowotnych 72,3 miliona osób jest obecnie ubezpieczonych na mocy prawa. Wszyscy oni mają eGK. Od 15 roku życia karta zawiera zdjęcie ubezpieczonego.

Co się stanie od 1 października?

Karty pierwszej generacji (G1) tracą ważność. Jest to zgodne z GKV-Spitzenverband, ponieważ karty „nie mogą rejestrować weryfikacji online danych podstawowych ubezpieczonych „. Oznacza to, że jeśli ubezpieczony zmieni swoje nazwisko lub zmieni się status ubezpieczonego, musi on zostać automatycznie przeniesiony do eGK przy następnym odczytaniu karty.

Jakie karty są ważne?

Karty kolejnych generacji G1 + i G2 są nadal ważne bez ograniczeń. GKV-Spitzenverband zakłada, że ​​wszystkie ubezpieczenia zdrowotne zapewniły ubezpieczonym ważną kartę we właściwym czasie.

Czym stare karty różnią się od nowych kart?

Występuje problem: natychmiastowe nieprawidłowe karty G1 różnią się całkowicie optycznie od wciąż ważnych kart G1 +. Numer generacji jest drukowany na eGK w prawym górnym rogu pod etykietą „Gesundheitskarte”. W przypadku kart generacji 2 podano tutaj skrót „G2”. W przypadku kart generacji 1 i generacji 1+ jest tutaj „G1”, dlatego nie można sprawdzić, czy jest to nieprawidłowa karta G1 lub ważna karta G1 +. „To bardzo niepokojąca rzecz”, powiedziała Ann Marini, rzeczniczka GKV-Spitzenverband.

Jak uzyskać jasność w razie wątpliwości?

Ostatnie bezpieczeństwo jest dostępne tylko w praktyce. „Karta zdrowia nie może być odrzucona w biurze lekarskim wyłącznie na podstawie tej funkcji zewnętrznej, ale w każdym razie należy ją odczytać”, zgodnie z GKV-Spitzenverband. Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Zdrowia ostrzega: „Oczekujemy, że wszystkie firmy ubezpieczeniowe dostarczą funkcjonalne karty”. W takim przypadku zainteresowana osoba musi zwrócić się bezpośrednio do swojego ubezpieczenia.

Czy jest jeszcze jakiś inny problem?

Według GKV-Spitzenverband nie jest wykluczone, że z powodu błędu oprogramowania „błędnie odrzucono karty G1 +”. Pomimo, że dostawcy oprogramowania wykluczyliby to, fundusze gotówkowe i lekarze zdecydowaliby się jednak jako środek ostrożności dla „rozwiązania ratunkowego”.

Jakie jest rozwiązanie?

W takich przypadkach tak zwana procedura zastępcza wchodzi w życie w czwartym kwartale 2017 r. W tym celu dane pacjentów ubezpieczonego, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, ubezpieczenie zdrowotne, rodzaj ubezpieczenia, kod pocztowy lub numer ubezpieczenia są wykorzystywane z pliku pacjenta danej praktyki. Są zbierane ręcznie na podstawie danych pacjenta.

Czy zainteresowane strony muszą płacić z wyprzedzeniem?

Szef Stowarzyszenia zaznacza: „Nie ma takiego uprawnienia do wydawania prywatnego rachunku dla ubezpieczonego po prostu dlatego, że nie można udowodnić jego prawa do pobierania świadczeń z powodu błędów technicznych w oprogramowaniu”. Jednak niezależnie od ewentualnych problemów z kartą obowiązuje zasada dziesięciu dni leczenia na podstawie aktualnej karty zdrowia jako ustawowego ubezpieczenia zdrowotnego.

Klaudia S.

4 października 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*