Jakie zmiany w Niemczech od 1 maja. Podatki, świeta i opłaty telefonów

Jakie zmiany w Niemczech od 1 maja. Podatki, świeta i opłaty telefonów

 

Zmiana daty podatkowej.

 Wcześniej termin złożenia deklaracji podatkowej (Steuererklärung), jeśli zrobiłeś to samodzielnie bez doradcy podatkowego, był 31 maja.

Jednak od tego roku termin składania zysków za poprzedni rok został zmieniony na 31 lipca. To dwa dodatkowe miesiące.

Jest też dodatkowy czas dla tych, którzy zatrudniają doradcę podatkowego. Wcześniej termin upłynął 31 grudnia teraz został zmieniony na koniec lutego następnego roku.

Zmiana gotówki

Nowe banknoty Euro wejdą do obiegu 28 maja. Cztery pierwsze banknoty z nowej serii Europa, 5, 10, 20 i 50 euro, zaczęły krążyć odpowiednio w 2013, 2014, 2015 i 2017 roku a teraz 100 euro i 200 euro zaczną krążyć w obiegu pod koniec maja.

Nowe banknoty nazywane są serią Europa, ponieważ dwa z ich zabezpieczeń zawierają portret Europy. 

Niższe opłaty telefoniczne.

 

 

Chociaż opłaty roamingowe za wykonywanie połączeń, wysyłanie wiadomości tekstowych i surfowanie po sieci należą już do przeszłości od czerwca 2017 roku operatorzy sieci komórkowych nadal pobierają znaczne opłaty za połączenia z sieci domowych za granicą. UE chce teraz to zmienić i ograniczyć koszty. Opłaty za połączenie telefoniczne w UE mają spaść już 15 maja 2019 roku.

Oznacza to, że połączenia z Niemiec do innych krajów UE nie powinny kosztować więcej niż 19 centów za minutę, a wiadomości SMS będą kosztować nie więcej niż sześć centów. Jednak Rada UE będzie musiała wcześniej zgodzić się na nowe zasady – ale uważa się to za zwykłą formalność.

Maksimum obowiązuje niezależnie od tego, czy połączenia są wykonywane z telefonów komórkowych czy stacjonarnych.

Pomoc dla osób cierpiących na katar sienny

Dobra wiadomość dla osób cierpiących na alergie pyłkowe i astmatyków w Bawarii: w przyszłości łatwiej będzie osobom dotkniętym pyłkiem znaleźć informacje o pyłku.

22 maja zostanie uruchomiona pierwsza na świecie elektroniczna sieć informacji pyłkowej (ePIN), dostarczająca aktualne i dokładne dane w czasie rzeczywistym na temat liczby pyłków w określonych lokalizacjach i rodzajów pyłków. Osoby cierpiące na alergie mogą wywołać dane pomiarowe online za pośrednictwem Państwowego Urzędu ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności.

 

Płaca minimalna wzrośnie ponownie w maju 2019 r. 

płaca minimalna dla pracowników niewykwalifikowanych wynosi obecnie 10,60 € za godzinę, a od maja zarabiają co najmniej 10,85 €.

Ponadto minimalna płaca dla czeladników (wykwalifikowanych pracowników, którzy ukończyli staż) wzrośnie we wschodnich regionach Niemiec. Od maja otrzymają 12,95 euro.

 

Agnieszka W

 

2 maja 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*