Zmiany w Niemczech od 1 listpada 2018

Zmiany w Niemczech od 1 listpada 2018

 

 

Zmiana kolejności nazw

Jeśli masz dwa lub więcej imion, możesz teraz wybrać kolejność, w jakiej pojawią się na oficjalnych dokumentach. Powiedzmy, że nazywasz się Franz Ferdinand. Z oficjalnego zapisu, że może to być również Ferdinand Franz.

Jednak ci, którzy piszą swoje imię z łącznikiem, są wykluczeni z reguły.  

Co się dzieje z danymi z kopii zapasowej użytkowników WhatsApp

Począwszy od 12 listopada Whatsapp usunie kopie zapasowe od użytkowników korzystających z Androida. Ale tylko wtedy, gdy nie były aktualizowane od ponad roku. Ci, którzy chcą zachować historię czatów ze wszystkimi zdjęciami i zdjęciami, mogą po prostu wykonać nową kopię zapasową, która działa za pośrednictwem ustawień w aplikacji.

Prawo „jeden za wszystkich”

Wcześniej w Niemczech każda osoba, której dotknęła szkoda, musiała złożyć pozew. Zmienia się to jednak za sprawą tzw. Musterfeststellungsklage (MFG), z grubsza tłumaczonego jako „deklaratywna akcja sądowa”.

Oznacza to, że jeden adwokat konsumencki może wystąpić do sądu jednocześnie w imieniu tysięcy klientów w celu dochodzenia odszkodowania. Jeszcze lepsze wieści: wszystkim tym, co zostało dokonane, można ponadto przyznać odszkodowania bez ryzyka konieczności działania przeciwko całej firmie.

Aby wziąć udział w jednym z roszczeń typu „wszystko dla wszystkich”, najpierw musisz zarejestrować się w oficjalnym rejestrze roszczeń, wymieniając co najmniej 50 dotkniętych osób.

W listopadzie Federalne Stowarzyszenie Organizacji Konsumenckich będzie już składać pierwsze deklaratywne akcje, ponieważ uważa, że ​​Volkswagen jest odpowiedzialny za skandal Diesla.

 

Dobra wiadomość dla niemieckich filmów

Począwszy od środy, opracowano nowe federalne wytyczne dotyczące niemieckich filmów i seriali telewizyjnych stworzonych zarówno dla platform wideo, jak i dla telewizji. Takie produkcje – takie jak wielokrotnie nagradzana seria Babylon z Berlina – mogą mieć do 20 procent wspieranych kosztów produkcji.

Zmiana ubezpieczenia samochodu

Jeśli masz samochód w Niemczech, nieuchronnie musisz mieć na to ubezpieczenie. Ale jeśli chcesz zmienić ubezpieczenie samochodu (Kfz-Versicherung) na następny rok, ostateczny termin to 30 listopada.

Bezpieczniejsze zabawki dla dzieci

Przestrzegając surowych limitów w zeszłym miesiącu, UE będzie egzekwować surowsze limity na chemikalia w zabawkach dla małych dzieci w wieku poniżej trzech lat w listopadzie. Począwszy od 4 listopada, będzie obowiązywać limit na fenol, z różnymi dozwolonymi kwotami na podstawie, jeśli rodzaj zabawki. Fenol jest podejrzewany o uszkodzenie materiału genetycznego. Substancję chemiczną stosuje się w zabawkach do kąpieli, tunelach dla dzieci lub w baniek mydlanych.

Począwszy od 26 listopada, będzie również limit dla Bisfenolu A, substancji chemicznej używanej do utwardzania zabawek, która ma wciąż nieznany wpływ na ludzki mózg i zachowanie.

Układanie hamulców na niebezpiecznych ciężarówkach

Od 2015 r. Nowo zarejestrowane pojazdy użytkowe o wadze ośmiu ton lub więcej muszą być wyposażone w systemy automatycznego wspomagania hamowania awaryjnego. Od 1 listopada niniejsze rozporządzenie będzie miało również zastosowanie do pojazdów użytkowych o wadze 3,5 tony lub większej.

Awaryjne asystenty hamowania zostały zaprojektowane, aby zapobiegać kolizjom na końcu pojazdu, ostrzegając kierowcę, gdy odległość od kierowcy jest zbyt duża z nich. 

PIENIADZĄ

Pracownicy w branży budowlanej mogą spodziewać się niewielkiej dodatkowej płatności w tym miesiącu. Pracownicy w zachodnich Niemczech otrzymają jednorazową opłatę w wysokości 250 euro 1 listopada. Dodatkowa wypłata została wynegocjowana przez pracodawców i przedstawicieli pracowników podczas negocjacji zbiorowych w maju.

Monika M.

 

11 listopada 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*