Zakaz muzułmańskiej nauczycielce noszenia chusty. Sąd w Berlinie

Sąd w Berlinie zakazuje muzułmańskiej  nauczycielce noszenia chusty.

 

Nauczycielka w szkole podstawowej straciła szansę obalenia prawa zakazującego noszenia religijnych ubrań przez urzędników państwowych w Berlinie.

Sędzia berlińskiego sądu pracy orzekł, że ustawa o neutralności miasta-państwa dla nauczycieli, policji i urzędników sądowych jest konstytucyjna.

16 landów niemieckich ma różne przepisy dotyczące noszenia chust w szkołach.

Trzy lata temu niemiecki sąd konstytucyjny uchylił całkowity zakaz noszenia ich przez nauczycieli.

Sąd federalny powoływał się na wolność religijną, chociaż urzędnicy państwowi w całych Niemczech nie mają możliwości zakrywania twarzy. Pełne zakrycie twarzy nie jest dozwolone na poziomie krajowym, ale hidżab jest.

Rożne prawa w Niemczech dotyczące noszenia chust.

Nauczycielka w Berlinie pracowała w szkole podstawowej zaledwie dzień, zanim przeniesiono ją do college’u, gdzie mogła nosić chustę.

W Bremie, na północnym zachodzie, nauczyciele mogą nosić chusty, podczas gdy w Nadrenii Północnej-Westfalii kwestia ta jest podejmowana indywidualnie dla każdego przypadku. Zachodni land proponuje zakaz noszenia chust w szkołach przez dziewczynki w wieku poniżej 14 lat.

Sprawa w Berlinie wywołała powszechną reakcję w stolicy Niemiec.

Zeynep Cetin z Sieci Przeciw Dyskryminacji i Islamofobii przekonywał, że orzeczenie jest jak zawodowy zakaz nałożony na tę nauczycielkę.

Burmistrz Berlina, Michael Müller, wyraził swoje poparcie dla berlińskiej ustawy o neutralności, ale polityk z partii Zielonych powiedział, że chce jej zmiany.

Muzułmańska nauczycielka wygrała w Berlinie w zeszłym roku oddzielną sprawę, kiedy ten sam sąd pracy orzekł, że szkoła złamała przepisy przeciw dyskryminacji odmawiając jej pracy. Szkoła nie była w stanie udowodnić, że chusta była „zagrożeniem dla pokoju w szkole”.

Katarzyna Cz

 

12 maja 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*