Wzrost zarobków, grzywien, ulg podatkowych w 2020 r. Niemcy

Wzrost zarobków, grzywien, ulg podatkowych w 2020 r. Niemcy

 

1 stycznia 2020 r. Płaca minimalna w Niemczech wzrośnie do 9,35 euro.

W 2020 roku płaca minimalna i zasiłki dla osób pobierających zasiłki wzrosną. Ponadto po raz pierwszy ustalane jest minimalne wynagrodzenie dla stażystów. Reforma mieszkaniowa ma na celu uwolnienie emerytów i rodzin.Reformy transportu mają na celu ochronę środowiska. Nowe samochody mogą więc emitować mniej CO2. Ponadto promowana będzie elektromobilność, a bilety kolejowe zostaną obniżone.

Do 2020 roku w Niemczech wejdzie w życie wiele nowych zmian legislacyjnych. Wyjaśniamy najważniejsze zmiany.

– Wyższa płaca minimalna i minimalne wynagrodzenie stażystów

 Płaca minimalna wzrośnie z 9,19 euro do 9,35 euro. Odbiorcy pomocy społecznej lub zasiłku dla bezrobotnych otrzymują 1,88 procent więcej pieniędzy na początku roku. Na przykład dla samotnych dorosłych kwota wzrasta o osiem euro do 432 euro miesięcznie. Dodatek na dziecko dla rodzin o niskich dochodach w nowym roku wynosi 185 euro. Zasiłek na dzieci jest również zwiększany o 192 euro do 5 172 euro na dziecko.

Ponadto zasiłek mieszkaniowy został zreformowany.

Każdy, kto rozpoczyna staż w nowym roku, powinien otrzymać minimalne wynagrodzenie w wysokości 515 euro w pierwszym roku stażu.

W nadchodzących latach wynagrodzenie to będzie dalej rosnąć: od 2021 r. do 550 euro, 2022 r. do 585 euro i 2023 r. do 620 euro. Ponadto wzrasta minimalne wynagrodzenie stażystów na rok przyuczania do zawodu: w drugim roku jest to o 18 procent więcej, w trzecim 35 procent, a w czwartym 40 procent.

Szkolnictwo

System szkolnictwa wyższego jest ogólnie reformowany. Należy zapobiegać „rozprzestrzenianiu się tytułów pracy”, zamiast tego wprowadzane są stopnie naukowe takie jak „profesjonalny specjalista”, „licencjat zawodowy” lub „mistrz zawodowy”.

Również w wielu branżach płaca minimalna powinna wzrosnąć, podobnie jak w przypadku pielęgniarstwa, sprzątania budynków lub transportu pieniędzy. W przyszłości przewoźnicy paczek będą lepiej chronieni przez podwykonawców przed wykorzystywaniem i oszustwami w zakresie zabezpieczenia społecznego. W przyszłości odpowiedzialne będą za to rzeczywiste firmy kurierskie.

Ulgi podatkowe dla specjalistów i wolontariuszy

Specjaliści podróżujący za granicę mogą żądać wyższych kosztów za posiłki. W przypadku ponad ośmiu nieobecności stawka ryczałtowa powinna wzrosnąć z 12 do 14 euro, z 24 godzin do 28 euro, w dni przyjazdu i wyjazdu w przypadku podróży wielodniowych do 14 euro. Zawodowi kierowcy i inni pracownicy, którzy podróżują kilka dni i spędzają noc w samochodzie, mogą ubiegać się o zryczałtowaną kwotę 8 euro dziennie.

Każdy, kto zgłosi się na ochotnika, może skorzystać z wyższej podstawy opodatkowania w 2020 r. Liderzy ćwiczeń mogliby następnie opodatkować 3000 zamiast 2400 euro, inni wolontariusze, tacy jak kasjerzy lub sekretarki w klubach 840 zamiast 720 euro na wydatki w ramach wolontariatu.

Środki ochrony środowiska.

Od 1 stycznia nowo zarejestrowane samochody nie mogą emitować więcej niż 95 gramów CO2 na kilometr. Z drugiej strony w pakiecie klimatycznym samochody firmowe z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz rowery dojeżdżające do pracy będą jeszcze bardziej uprzywilejowane. Promowane powinny być również elektryczne pojazdy dostawcze i elektryczne rowery towarowe. Premia za zakup samochodów elektrycznych również powinna zostać przedłużona do 2025 r.

Każdy, kto ma energicznie odnowiony dom, powinien zgodnie z wolą rządu federalnego otrzymywać subsydia od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2029 r.,odejmując 20% wydatków od podatku..

Obniżony podatek VAT od biletów kolejowych, e-książek i tamponów

W przeciwieństwie do książek drukowanych, e-książki i gazety cyfrowe nie podlegają obecnie obniżonej stawce podatkowej w wysokości siedmiu procent, ale pełny podatek VAT w wysokości 19 procent. Powinno to ulec zmianie od 2020 r., z zastrzeżeniem zgody Rady Federalnej. Jednak to, czy wydawcy i sprzedawcy przekazują klientom zniżki, jest wątpliwe. Jak dotąd książki jako e-booki są zwykle nieco tańsze niż w wersji drukowanej. Jednak wydawcy mogli teraz oferować nabywcom książek drukowanych bezpłatną wersję e-booka jako ofertę pakietową. Wcześniej nie było to możliwe z powodu różnych stawek podatkowych.

Obniżona stawka dotyczy głównie żywności, kultury i artykułów codziennego użytku.

Tampony będa  podlegać opodatkowaniu w wysokości 7%. Rada Federalna wciąż musi jednak dać zielone światło.

Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kolei: rząd federalny chce obniżyć również stawkę podatku od wartości dodanej w przypadku biletów kolejowych w ruchu dalekobieżnym od 2020 r. O siedem procent. Deutsche Bahn ogłosiło, że zamierza przenieść ulgę podatkową 1: 1 na swoich klientów.

Grzywny

Grzywny za wiele naruszeń kodeksu drogowego powinny wkrótce znacznie wzrosnąć. Kto parkuje na ścieżkach dla pieszych, rowerzystów lub w drugim rzędzie, musi spodziewać się w przyszłości grzywny w wysokości 55 euro zamiast 20 lub 15 euro, jak poprzednio.

21 milionów członków ADAC w Niemczech zapłaci wyższe składki w nadchodzącym roku po raz pierwszy od 2014 roku. Zamiast 49, podstawowa taryfa kosztuje teraz 54 euro rocznie, podczas gdy popularna liczba członków wzrasta o 10 euro do 94 euro. Ponadto powinna obowiązywać nowa taryfa premium za 139 euro.

 

Agnieszka W

 

18 listopada 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*