Wzrost wynagrodzeń, 2600 euro dla pracowników opieki w Niemczech.

Wzrost wynagrodzeń, 2600 euro dla pracowników opieki w Niemczech.

      

Około 1,6 mln osób pracuje w sektorze opieki w Niemczech. Jednak prawie 40 000 miejsc pracy jest niewypełnionych – a popyt rośnie ze względu na starzejącą się populację.

Co się teraz stanie?
Lepsze wynagrodzenie, mniejsze obciążenie pracą i więcej uczestników: w ten sposób rząd ma nadzieję zapełnić ogromną lukę pustostanów w niemieckim sektorze opieki kryzysowej.

W całym kraju istnieje prawie 40 000 niewypełnionych stanowisk opieki pielęgniarskiej. Kwestia ta jest szczególnie pilna, ponieważ oczekuje się, że liczba osób potrzebujących opieki w Niemczech znacznie wzrośnie w nadchodzących dekadach: z 3,3 mln w 2017 r., Do 4 mln w 2030 r. I 5,3 mln w 2050 r., Zgodnie z szacunkami władz .

Czemu? Ponieważ niemieckie społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że ​​będzie większe obciążenie dla usług opieki, które już walczą o poradzenie sobie. Na drugim końcu skali ludzie mają mniej dzieci, chociaż polityka przyjazna rodzinie, jak płatny urlop rodzicielski, wydaje się mieć pozytywny wpływ na przyrost naturalny.

We wtorek minister pracy Hubertus Heil, minister rodziny Franziska Giffey, obydwie centrolewicowe socjaldemokraci i minister zdrowia Jens Spahn z centroprawicowych chrześcijańskich demokratów, przedstawili pakiet środków poprawy.

 

Spahn powiedział, że branża opieki, która znana jest z niskich płac i stresujących warunków, musi stać się bardziej atrakcyjna dla potencjalnych pracowników, aby pomóc w obciążeniu pracą opiekunów.

Rząd twierdzi, że można to rozwiązać jedynie poprzez zwiększenie liczby pracowników w Niemczech i szukanie za granicą rekrutacji pracowników zagranicznych.

Jednym z głównych celów jest zapewnienie wyższych wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w sektorze opieki osób starszych w Niemczech.

Heil wprowadza ustawę, która ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r. dotyczącą wiekszego wynagrodzenia.

Spahn wyjaśnił, że personel pielęgniarski opiekujący się osobami starszymi powinien otrzymywać około 2600 do 2700 euro miesięcznie od 2020 roku,

Od roku 2020 stażyści w całym kraju nie będą już musieli płacić opłat za edukację, ale otrzymają wynagrodzenie w wysokości około 1000 euro miesięcznie, powiedział Giffey. Mamy nadzieję, że do 2023 r. Średnia liczba stażystów i instytucji szkoleniowych w Niemczech wzrośnie o 10 procent w porównaniu z tym rokiem.

Niemcy mają również nadzieję na przyciągnięcie większej liczby zagranicznych pracowników i będą szukać sposobów oferowania szkoleń językowych w ich kraju pochodzenia w celu przyciągnięcia ich.

 

Agnieszka W

 

10 czerwca 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*