Wzrost emerytur w Niemczech od 1-szego lipca

Wzrost emerytur w Niemczech od 1-szego lipca

 

Począwszy od lipca ma nastąpić wzrost emerytur w Niemczech. Dokładniej od dnia 1 lipca. Przynajmniej oficjalnie. Jednak w rzeczywistości niektórzy emeryci będą musieli poczekać nieco dłużej, podczas gdy inni będą mieć więcej pieniędzy na koncie już w czerwcu.

Wiele osób pobierających emerytury w Niemczech, z niecierpliwością czeka na następną podwyżkę emerytalną. W starych landach podwyżka ta ma wynieść od lipca 1,9 procent, zaś w nowych landach nawet 3,59 procent. Wypłata podwyższonej emerytury jest automatyczna. Niemniej jednak, pieniądze nie od razu trafią do wszystkich.

Zasadniczo, emerytura wypłacana jest w ostatnim dniu roboczym miesiąca, z mocą wsteczną za bieżący miesiąc. Oznacza to, że zwiększona emerytura pojawi się na koncie w przypadku niektórych osób po raz pierwszy pod koniec lipca.

Data wypłacenia podwyższonej emerytury różni się dla tych wszystkich, którzy byli na emeryturze do marca 2004 roku. Wtedy emerytura zostanie wypłacona z góry za następny miesiąc. Oznacza to, że pojawi się ona pod koniec czerwca.

To dwupoziomowe wypłacenie emerytur sięga do reformy, która weszła w życie z dniem 1 marca 2004 roku na podstawie tego, o czym zdecydował rząd federalny pod koniec 2003 roku. W ten sposób płatności emerytalne powinny być dopasowane do wypłaty wynagrodzeń w okresie aktywnego zatrudnienia.Niemniej, udział emerytur, które będą wypłacane na koniec miesiąca jest coraz większy. W pewnym momencie wszystkie emerytury będą właśnie wtedy wypłacane.

Klaudia S.

photo/global.handelsblatt

24 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*