Wzrost cen opakowań. Niemcy gromadzą więcej odpadów na mieszkańca w UE

Wzrost cen opakowań. Niemcy gromadzą więcej odpadów na mieszkańca w UE

 

Niemcy gromadzą więcej odpadów opakowaniowych na mieszkańca niż jakikolwiek kraj w UE

Każdego roku zużywa on ponad 220 kilogramów opakowań na mieszkańca – więcej niż jakikolwiek inny kraj w Unii Europejskiej.
Nowe dane, opublikowane w czwartek przez Federalną Agencję Ochrony Środowiska (UBA), wzrosły znacznie powyżej średniej europejskiej wynoszącej 167,3 kg na mieszkańca.

„Produkujemy zbyt dużo odpadów opakowaniowych – niefortunne pierwsze miejsce w Europie”, powiedział Krautzberger. „Przede wszystkim musimy ograniczyć ilość odpadów, być może nawet w fazie produkcji, unikając niepotrzebnego pakowania”.

 

UBA ogłosiło, że Niemcy zgromadziły 18,6 mln ton odpadów opakowaniowych w 2016 r., co stanowi wzrost o 0,05% w porównaniu z rokiem poprzednim.

Głównymi winowajcami odpadów opakowaniowych są prywatni konsumenci, którzy wytwarzają prawie połowę odpadów, od jedzenia z jednorazowych opakowań na wynos do picia z jednorazowych plastikowych kubków.

UBA stwierdził, że zużycie plastiku zmniejszyło się nieznacznie na osobę w latach 2015-16. Jednak Krautzberger ostrzegł przed postrzeganiem tego jako optymistycznego znaku, ponieważ konsumenci zdają się zastępować plastikowe opakowania na szkło i aluminium, które, jak powiedziała, mogą być energochłonne do produkcji.

„Zastąpienie tworzywa sztucznego innymi materiałami opakowaniowymi nie zawsze jest sensowne ekologicznie” – ostrzegł Krautzberger.

Ponad 70 procent odpadów opakowaniowych zostało poddanych recyklingowi w 2016 r. Praktyki recyklingu różniły się jednak znacznie w zależności od materiału. Na przykład szkło, aluminium oraz papier i tektura osiągnęły wartości procentowe w latach 80., podczas gdy tylko 49,7 procent tworzywa sztucznego i 26 procent drewna zostało poddane recyklingowi.

Od 2019 r. nowe prawo opakowaniowe nałoży wyższe limity na niemieckie firmy odpowiedzialne za recykling opakowań. Opłata, którą producenci muszą zapłacić za swoje opakowanie, zmieni się również w zależności od tego, jak łatwo i trudniej można poddać recyklingowi opakowanie.

W swoim raporcie UBA zwrócił uwagę na opakowania zawierające magnesy.

Przyznał, że są one rzadkością, ale nadal interesującą kwestią pod względem surowców, ponieważ magnesy zawierają neodym. Ziemia rzadka, neodym, uwalnia radioaktywny tor i uran oraz posiada magnesy na opakowaniach czekolady i papierosów.

Według UBA około 4,5 tony magnesów neodymowych znaleziono w odpadach opakowaniowych w zeszłym roku. Jak dotąd, nie ma prób odzyskania neodymu z opakowań z recyklingu, co oznacza, że ​​ten rzadki metal zostaje niewykorzystany.

Katarzyna W

 

26 lipca 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*