Wybory w Niemczech: kolejny cios dla Merkel w Hesji

Wybory w Niemczech: kolejny cios dla Merkel w Hesji

 

Obie partie w rządzącej koalicji niemieckiego kanclerza Angeli Merkel poniosły ciężkie straty w wyborach regionalnych, jak pokazują wcześniejsze wyniki.

Jej centroprawicowa partia CDU i centrolewicowa SPD są 10% niższe w poprzednich wyborach w Hesji.

Przewodniczący SPD, Andrea Nahles, powiedział, że słabe wyniki rządu federalnego „znacząco” przyczyniły się do rozczarowujących wyników.
Powiedziała dziennikarzom, że stan rządu jest „nie do zaakceptowania„.Rząd federalny musi znaleźć „rozsądny sposób działania”, po tym, co wydaje się najgorszym wynikiem SPD w państwie zachodnim od 1946 roku.

Zarówno CDU, jak i SPD widziały, że w ostatnich miesiącach ich poparcie spadło na cały kraj, a koalicja już prawie się zawaliła.

Tymczasem lewicująca Partia Zielonych awansowała na trzecie miejsce w regionalnym rządzie Hesji, z około 19,5%.
Natomiast skrajnie prawicowy AfD wejdzie na zgromadzenie regionalne po raz pierwszy, zapewniając sobie około 12% głosów.

 

Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) – 27,9% spadek (z 38,3%)
Partia Socjaldemokratyczna (SPD) – 19,9% (spadek z 30,7%)
Partia Zielonych – 19,5% (wzrost z 11,1%)
Alternative für Deutschland (AfD) – 12%
Wolni Demokraci (FDP) – 7,5% (wzrost z 5%)

Wybory w Hesji mają miejsce zaledwie kilka tygodni po wyborach w Bawarii gdzie Merkel, poniosła ogromne straty w głosowaniu .NA konferencji partii CDU zaplanowanej na grudzień, pani Merkel może stracić swoją kandydaturę na reelekcję.Powiedziała wcześniej, że nie może dalej być kanclerzem – pozycja, którą zajmowała przez 13 lat.

Jej partia straciła znaczące poparcie w bogatym kraju związkowym Hesja, gdzie mieści się finansowe centrum Frankfurtu. Wielu z partii obwinia kontrowersyjną koalicję konserwatystami pani Merkel. Przywódcy SPD mogą podjąć decyzję o wycofaniu się z sojuszu i obaleniu jej delikatnego rządu.
Niemcy nazywają to „schicksalswahl”, czyli głosowaniem przeznaczenia, co przypieczętuje los rządu tego kraju – a może nawet jego przywódcy.

Jak zakończy sie cała sprawa, cóż – Angela Merker opuści Berlin i zastąpi Junkera któremu kończy się kadencja i razem z Donaldem Tuskiem będą zarządzać Unią Europejska.

 

Katarzyna W

 

28 października 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*