Wybitni Polacy Polonii. Joanna Pilatowicz tancerka, pisarka, coach, malarka

Wybitni Polacy Polonii.

Joanna Pilatowicz tancerka, pisarka, coach, malarka abstraktów w Niemczech

 

Joanna Pilatowicz – andragog, tancerka i nauczycielka tańca, choreograf, autor, malarka obrazów abstrakcyjnych; mieszkała w Polsce, w Holandii, a obecnie w Niemczech.

Wykształcenie
Urodziła się w Warszawie, gdzie ukończyła studia otrzymując dyplom magistra andragogiki na wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej praca magisterska „Rozwój poprzez taniec” łączy ideę tańca jako ekspresji artystycznej i tańca jako medium, które pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale też na umysł i duszę człowieka.
Jednocześnie była studentką Studia Taneczno – Aktorskiego Hanny Kamińskiej w Warszawie, gdzie później zaczęła uczyć. Zaczynając naukę tańca od baletu, szybko podążyła w kierunku takich technik jak: Jazz (Horton), modern (Limon) i tańców afrykańskich oraz latynoskich, łącząc później ich elementy w swoim nauczaniu tańca.
Dodatkowo zaliczyła studia podyplomowe z psychoterapii związanej z ruchem na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Tak poznała podstawy terapii tańcem, technik Alexandra, jogi, tai chi, technik oddechowych i psychologii zorientowanej na proces.

Twórczość pisarska

„Przekraczając granicę rzeczywistości powiedziałbym, że wchodzę w świat fantazji, snów, zjawisk paranormalnych, ale tak, że łączą się one nadal z życiem codziennym.”

Życie w Holandii zainspirowało ją do napisania jej pierwszych opowiadań w języku polskim, które ukrywają obserwowaną rzeczywistość za zasłoną fantazji.

Jest autorką trzech książek wydanych w Polsce:
* „Opowieści z pogranicza światów”
* „W innych wymiarach”

Obie książki należą do gatunku fantasy. W sposób lekki, używając metafor, Joanna porusza istotne kwestie w życiu człowieka: wiara w przeznaczenie, reinkarnację, wyższą instancję, filozofię osobistą człowieka, złożoność ludzkiej psychiki, relacji z innymi i ze światem.
* „W króliczą norę – recepta na crowdfunding” – Jest to przewodnik w formie e-booka, zawierający osobiste wskazówki jak skutecznie prowadzić kampanię, aby zebrać pieniądze na swój projekt.

Jej nowa powieść „Śniąca, Tu czy tam” jest pierwszą książką, wstępem do serii opowieści o emigrantce, Jasmin , która mimo braku wszelkich możliwych środków w celu dokonania znaczącej zmiany w swoim życiu sięga mimo wszystko po nieosiągalne. Paranormalne elementy powieści są silnie obecne w jej snach i zdają się wkradać w jej rzeczywistość, dając poczucie iż traci zdrowy rozsądek. Silna i żądająca postać Sary, prawdopodobnie metafora alter ego lub też przeszłe wcielenie Jasmin, stara się przekonać do własnej historii…
Ta powieść jest o wiele bardziej osobista, czerpiąc z niektórych osobistych doświadczeń Joanny oraz innych tworzących postać Jasmin.

ks

„Zawsze pociągało mnie to, co niewidoczne dla ludzkiego oka. Prawdopodobnie z chęci zrozumienia siebie i własnych motywów działania, zaczęłam pisać pamiętniki, które zaczęły się rozwijać w najmniej oczekiwany dla mnie sposób. Wystarczyło prostu za tym podążyć. „

„Nadprzyrodzone istoty w moich książkach i paranormalne aspekty obecne tam, są moim własnym sposobem na wyrażenie tego jak ja widzę rzeczywistość, łącząc realia ze światem uczuć, dodając do tego wyższą inteligencję, z którą człowiek od zawsze szukał porozumienia.

Używam metafor, piszę o pod – osobowościach, różnych postaciach obecnych w jednej osobie, które być może chcą się podzielić swoją historią, gdyż wierzę, że nikt z nas nie gra tylko jednej roli w życiu. Prawdopodobnie poprzez integrację ich wszystkich, możemy dalej się rozwijać, odkrywać i doświadczać świata pełniej. Robię co w mojej mocy, aby usłyszeć te wewnętrzne głosy, dając im przestrzeń i chwytając ich wiadomość. „

Joanna współpracuje również z polską gazetą w Niemczech Twoje Miasto, gdzie pisze artykuły do działu: na pograniczu nauki.
Można również znaleźć ją na Hubpages, gdzie dzieli się artykułami i wywiadami na różne, spontanicznie pojawiające się tematy, a także w International Coaching News, czasopiśmie online.
Wcześniej współpracowała z magazynem Access w Hadze, pisząc o doświadczeniach z imigracji.

Mając zawsze chęć wspierania tych niedocenianych, outsiderów, nie dopasowanych do „normalnej” roli w społeczeństwie, stworzyła projekt internetowy: Artist’s4you – Artyści dla was na Facebooku i domu Artystów na swojej stronie internetowej w celu promowania opłacanych artystów, ich procesu twórczego, dzielenia się informacjami na temat marketingu i bycia bardziej widocznym w Internecie.

https://www.facebook.com/Better4Artists/?fref=nf
http://ifnotdance.com/artists%20community/index.html
Autor strony: https://www.facebook.com/pilatowiczjoanna/

Taniec
Zawsze przyciągana do różnych sposobów wyrażania siebie, najpierw zakochała się w tańcu, który stał się najsilniejszą pasją odkładając na lata inne formy artystyczne. Chociaż znajduje teraz czas na inne rzeczy, wciąż uczy tańca, tworzy choreografie, i uczestniczy w różnych projektach, takich jak: współpraca z Pepe TV, Telewizji Polskiej w Niemczech; choreografia do Project FE_14 „Jugend ins Zentrum” w Kulturhaus teatralnej Karlstorbahnhof w Heidelbergu; występ w sztuce „Hard Candy” w Nostos- Tanztheater jako tancerka i aktorka; tańczyła też w Bewegungschoir dla Teatru Narodowego w Mannheim, uczestnicząc w przedstawieniach: Makbet, Parsifal; zajmowała się modelingiem dla Studio PCF w Hadze; tworzyła i występowała przy pokazach mody takich jak Ferreira sklep w Hadze;


„Nigdy nie czułam potrzeby uczenia innych. Cieszę się jednak dzieleniem, tworzeniem i tańcem ze wszystkimi moimi studentami.”
W zajęciach tanecznych Joanny można zobaczyć połączenie rutyn jazzowych z technikami modern oraz wpływ stylów latynoskich i afrykańskich. U nauczaniu młodzieży i młodszych łączy jazz z elementami hip-hopu.
Na rozwój i pracę Joanny zawsze mieli wpływ ci, co inspirowali ją najbardziej, jak: Joan van der Mast(nauczycielka tańca modern specjalizująca się w Analizie Ruchu Labana, choreograf), Arnold Mindell (prekursor psychologii zorientowanej na proces), Mich Mokelo (Afrykański tancerz i nauczyciel tańca), Marcel Peneux (tancerz tap i Latino), sztuki walki i prace niektórych nauczycieli duchowych Indii, takich jak Yogananda.

Malarstwo abstrakcyjne
Zacząłem malować z pragnienia, aby moje środowisko było bardziej kolorowe i z przekonania, że kolory pozytywnie wpływają na ludzką psychikę działając trochę jak talizmany, kierując naszą podświadomość w kierunku pożądanego rezultatu.”

Joanna jest zapraszana i organizuje czasem wystawy, min. w Holandii, Amsterdamie, Hadze, W Niemczech i w Maroko, Taza; W Hadze dawała wykład na temat znaczenia symboli i znaków runicznych w Brytyjskim Klubie Kobiet.

Abstrakty, które maluje są kombinacją Run i innych symboli używanych przez różne kultury, takie jak Celtowie, Wikingowie. Korzystali oni z nich w celu poprawy jakości życia na poziomie osobistym, zawodowym i emocjonalnym, przynosząc rozwój, wiedzę duchową i poszerzenie świadomości.

Podróże i mieszkanie w różnych krajach, w środowisku wielokulturowym, wpłynęło na wyraz artystyczny Joanny, a także jej filozofię osobistą.
Jest przede wszystkim zainteresowana relacją pomiędzy różnymi dziedzinami nauki a tradycjami duchowymi, takimi jak szamanizm, tym jak wpływają one na osobiste przekonania i ekspresję w życiu.

16 marca 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*