WV zwolni 100 000 ludzi, skutki redukcji zbytnio gazów cieplarnianych

WV zwolni 100 000 ludzi, skutki redukcji zbytnio gazów cieplarnianych

 

Ustalenie celów Unii Europejskiej w zakresie redukcji zbyt ambitnych gazów cieplarnianych w samochodach może doprowadzić do bankructwa wraz z utratą 100 000 miejsc pracy – powiedział Herbert Diess, prezes Volkswagena w czwartek.
Gdyby ministrowie zamierzali obniżyć emisję dwutlenku węgla (CO2) o 40 procent w latach 2020-2030, „około jedna czwarta miejsc pracy w naszych fabrykach- w sumie 100 000 stanowisk” zostanie zamknietych – powiedział dziennik Diess Süddeutsche Zeitung.

Rządy UE zgodziły się we wtorek, by dążyć do 35-procentowej redukcji emisji CO2 do 2030 r., zamiast 30-procentowych oczekiwań producentów, Berlina i rządów Europy Wschodniej.

Podczas gdy kanclerz Angela Merkel określiła kompromis jako „dopuszczalny”, szef niemieckiej federacji producentów samochodów VDA, Bernhard Mattes, nazwał ją „nadmiernie ambitnym” i „uprawiającym hazard z miejscami pracy”.

Diess podszedł bliżej, mówiąc, że bardziej stopniowe zmniejszenie emisji CO2 spowodowałoby wolniejsze rozrastanie się samochodów elektrycznych, które wymagają mniejszej liczby roboczogodzin niż porównywalne pojazdy napędzane spalaniem wewnętrznym.

Z drugiej strony, szybszy spadek byłby „trudny do opanowania”, ponieważ „do 2030 r. Ponap połowa pojazdów musiałaby być całkowicie elektryczna”, co miałoby wpływ na zatrudnienie, powiedział.

„Tak radykalna redukcja oznacza bolesną rewolucję, a nie łatwe do opanowania przejście”, ostrzegł, dodając, że „nie będzie już niedrogich małych samochodów budowanych w Niemczech”.

Wysiłki na rzecz walki ze zmianami klimatu są w tym tygodniu silniejsze, po tym, jak eksperci ONZ ostrzegli, że potrzebne są drastyczne środki, aby uniknąć wzrostu globalnych temperatur o więcej niż średnio dwa stopnie Celsjusza celowane w ramach porozumień paryskich z 2015 roku.

Tymczasem niemiecki przemysł samochodowy nadal cierpi z powodu utraty reputacji skandalu „dieselgate”, który ujawnił, że pojazdy na całym świecie zostały zmanipulowane, by wydawać się mniej zanieczyszczające.

Arek W.

 

5 listopada 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*