Uwaga – Niemcy, ostrzejsze kary dla kierowców

PRAWO

Niemcy, ostrzejsze kary dla kierowców

Niemcy, będą większe mandaty za używanie komórki i innych urządzeń elektronicznych podczas jazdy samochodem.

Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt chce zaostrzyć kary za korzystanie z telefonu komórkowego i innych urządzeń elektronicznych podczas prowadzenia pojazdu samochodowego.

Co więcej, jak wynika z planów ministra transportu, w przyszłości ma zostać rozszerzony zakaz korzystania z urządzeń elektronicznych podczas jazdy samochodem na tablety czy czytniki e-booków, a także na takie czynności jak pisanie smsów.

Jak dotąd, tylko korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione w przepisach drogowych. Oprócz tego, pkt 23 stwierdza jedynie w bardzo ogólny sposób: „Każdy, kto prowadzi pojazd, jest odpowiedzialny za zapewnienie, aby jego wzrok i słuch (…) nie zostały rozproszone”.

Rozproszenie to jedno z największych zagrożeń, które często prowadzi do wypadków. Jest ono jednak niepotrzebne i można go uniknąć”, powiedział Dobrindt.

Tym samym zasady ruchu drogowego powinny według niego zostać dostosowane do nowych rozwiązań technicznych”.

Z planowaną reformą minister transportu chce podnieść kary dla kierowców korzystających z niedozwolonych urządzeń elektronicznych za kierownicą.

Tym samym, mandat powinien wzrosnąć z 60 do 100 euro, a w przypadku poważnych naruszeń kara ta może sięgnąć nawet 200 euro.

W sytuacji szkód materialnych lub zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego, będzie groziła kara zakazu prowadzenia pojazdów przez jeden miesiąc.

Z kolei mandat dla rowerzystów, którzy podróżują po drodze miałby wzrosnąć z 25 do 55 euro.

Niemniej, jak zostało podkreślone, technologia, która nie zagraża bezpieczeństwu w ruchu drogowym lub nawet je zwiększa, jest jak najbardziej dozwolona.

Barbara Klaudia Sitko

19 listopada 2016

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*