Wojciech Janowski, Polski konsul zlecil morderstwo bogatej tesciowej

Wojciech Janowski, Polski konsul zlecil morderstwo bogatej tesciowej

 

Bandyta zaatakował czarny samochod minivan Hélène Pastor przed szpitalem w Nicei , kobieta miala 77 lata.
Polski dyplomata w Monako został uznany za winnego zamordowania swojej miliardowej teściowej i skazany na dożywocie.Janowski był konsulem honorowym Polski w Monako.

Okazało się, że zorganizował zabójstwo w nadziei na zdobycie części dziedzictwa, którego jego wspólniczka zyskałaby na śmierci matki.

Poprosił swojego trenera sportowego, Pascala Dauriaca – skazanego na 30 lat – aby znalazł osoby do wykonania planu

 Samine Aïd Ahmed działał jako bandyta, a Al Haïr Hamadi był jego wspólnikiem. Czterech innych oskarżonych otrzymało wyroki  do 15 lat każdy. Ślad dowodów pozostawionych szybko poprowadził śledczych  do Janowskiego.

Co powiedział Janowski?
Janowski od dawna nalegał na swoją niewinność. Jednak we wtorek jego adwokat Éric Dupond-Moretti stanął przed sądem i ogłosił „spowiedź”.
„Te słowa, które chciałeś usłyszeć od niego, pochodzą z moich ust, próbował wypowiedzieć te słowa, chciał je wypowiedzieć, ale nie mógł” – powiedział z płaczem obok niego Janowski.
Pan Janowski płakał, gdy jego adwokat wygłosił we wtorek swoją spowiedź
W sądzie jego prawnicy argumentowali, że postąpił w celu ochrony swoja partnerke przed jej agresywną matką – ale prokuratura utrzymywała, że ​​jego motyw był zawsze finansowy, po tym, jak odkrył, że przedsięwzięcia biznesowe Janowskiego są bliskie upadku.

Kim była Hélène Pastor?

Jej rodzina była znana jako druga ważna tylko dla królewskiej rodziny Grimaldi. Była potomkiem włoskiego kamieniarza Jean-Baptiste’a Pastora, który przybył do Monako w 1880 roku.
W latach trzydziestych on i jego syn Gildo zaczęli gromadzić imperium biznesowe, budować budynki mieszkalne i zbierać czynsz. W 1966 roku książę Rainier udzielił Gildo pozwolenia na budowę wieżowców wzdłuż wybrzeża. Zamiast sprzedawać nieruchomości, rodzina je wynajmowała.Hélène Pastor była ostatnią z trójki dzieci Gildo i miała syna i córkę przez dwa małżeństwa. Rodzina majątku została podzielona na kilka firm i szacowano ją na około 12 mld euro (11 mld funtów, 14 mld dol.)i ponad 20 mld euro.

Do czasu jej śmierci rodzina pastorów kontrolowala 15% zasobów mieszkaniowych Monako.

Twitter post by @ParisMatch: Hélène Pastor, l'héritière victime d'une fusillade le 6mai dernier, a succombé à ses blessures

Jak została zabita?

Niedługo po 19:00 czasu lokalnego (17:00 GMT) w dniu 6 maja 2014 r. Hélène Pastor opuściła szpital w L’Archet w Nicei, gdzie odwiedzała swojego syna Gildo Pallanca-Pastora w którym ona i jej szofer Mohamed Darouich wpadli w zasadzkę. Rewolwerowiec otworzył ogień.
Dwóch mężczyzn z Marsylii z rejestrami karnymi zostało aresztowanych w czerwcu 2014 r
Darouich zmarł z powodu odniesionych ran cztery dni później, ale Helene umarla 21 maja. W dniach przed jej śmiercią była w stanie podać śledczym opis swoich napastników i zamierzała dostarczyć dalszych dowodów.
Policja wyśledziła około 3,5 miliona telefonów, a w ciągu kilku tygodni dokonała kilku aresztowań. Doszli do wniosku, że spisek powstał z udziałem pana Janowskiego, który następnie zatrudnił swojego trenera fitness Pascala Dauriaca, który z kolei wykorzystał swojego szwagra Abdelkadera Belkhatira do znalezienia potencjalnych zabójców kontraktowych. Pan Dauriac twierdzi, że jego pracodawca nakazał zabicie kierowcy Pastora, a jej torebkę skradziono, by incydent wyglądał jak napad.

Co to jest MSZ POLSKI mówi Gadowski

 

Katarzyna W

 

20 października 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*