Większe pieniadze dla dzieci rodzin w Niemczech.

Większe pieniadze dla dzieci rodzin w Niemczech. Co nowego od sierpnia

 

Kursy jezykowe

Kursy językowe i integracyjne są teraz również dostępne dla osób ubiegających się o azyl, które nie są jeszcze pewne czy pozostaną w Niemczech na dłuższy czas – ale tylko wtedy, gdy weszły do ​​kraju przed 1 sierpnia 2019 r. Ponadto kursy językowe będą również otwarte dla innych cudzoziemców, którzy wcześniej byli z nich wykluczeni.

Więcej wsparcia szkolnego dla dzieci o niskich dochodach

Dzieci z rodzin o niskich dochodach otrzymają więcej świadczeń finansowych począwszy od 1 sierpnia dzięki nowemu „Silnemu prawu rodzinnemu”.

Dotyczy to rodziców, którzy zarabiają mniej niż 2000 euro brutto (przed opodatkowaniem).

Wśród zmian rodzice nie będą już musieli płacić własnego udziału za obiady szkolne ani za transport do szkoły. „Pakiet startowy” (Schulstarterpaket), który otrzymają za nowe książki i materiały eksploatacyjne, również zostanie zwiększony z 100 do 150 euro. Ponadto dzieci potrzebujące korepetycji otrzymają dodatkowe wsparcie finansowe.

Ustawa, której niemiecki rząd odkłada 1,5 miliarda euro w ciągu najbliższych trzech lat, wpłynie na cztery miliony dzieci w Niemczech, które żyją w „trudnych finansowo sytuacjach”, pisze berliński Morgenpost.

Od 1 sierpnia nie tylko rodzice, którzy otrzymują świadczenia socjalne, są zwolnieni z opłat za opiekę dzienną, jak to miało miejsce wcześniej. Zgodnie z nowym prawem każdy, kto otrzymuje zasiłek na dziecko (Kindergeld) lub dodatek mieszkaniowy (Wohngeld), może również wysłać swoje dzieci do opieki bezpłatnie.

Według Federalnego Ministerstwa ds. Rodziny 1,2 miliona dzieci może korzystać z czasu przedszkolnego, który nic nie kosztuje ich rodziców.

Więcej wsparcia finansowego dla studentów

Poprzez niemieckie BAföG (federalna ustawa o pomocy w edukacji) uczniowie szkół średnich i studenci, którzy już nie mieszkają w domu, otrzymają do 861 euro miesięcznie na pomoc swoim uczniom i koszty utrzymania, w porównaniu z poprzednim maksimum w wysokości 735 euro.

Za same koszty utrzymania studenci mogą otrzymać do 325 €, w porównaniu z poprzednią kwotą 250 €.

Przewaga Azubi

Nie tylko uczniowie, ale także ci, którzy uczą się lub Ausbildung, kwalifikują się do stypendiów z niemieckiego Bundesagentur für Arbeit (Job Centre), jeśli mieszkają poza domem rodziców. Maksymalna kwota dla Auszubildende lub Azubis, jak się je powszechnie nazywa w języku niemieckim, wzrośnie z 622 EUR do 716 EUR miesięcznie i ma wzrosnąć o dodatkowe siedem euro w 2020 r.

Znaczny spadek cen biletów studenckich

Uczniowie są wśród wielu osób dojeżdżających do pracy, którzy regularnie korzystają z transportu publicznego w Berlinie. Zdjęcie: DPA

Od 1 sierpnia kilka niemieckich stanów, takich jak Hamburg, rozpocznie oferowanie tak zwanego biletu Azubi, w którym uczniowie pośród swoich Ausbildung mogą jeździć środkami transportu publicznego za subsydiowany koszt.

Nadrenia Północna-Westfalia, Saksonia i Berlin już oferują taki bilet – i na początku miesiąca Berlin idzie o krok dalej i pozwala wszystkim uczniom jeździć autobusem i koleją (U-Bahn i S-Bahn) całkowicie za darmo strefa AB.

Bardziej zdigitalizowany DHL

Klienci niemieckiej usługi pocztowej DHL zobaczą zmianę procedury odbioru od 9 sierpnia. Od tej daty tak zwane numery mTan nie będą już wysyłane za pomocą wiadomości SMS, ale za pośrednictwem aplikacji pakietu DHL.

Wynajem skuterów elektrycznych na długi okres

E-skutery stają się coraz bardziej popularne w Niemczech. Od 1 sierpnia Otto Now dołączy do grona niemieckich firm oferujących wynajem e-skuterów w całym kraju – z miesięczną ceną wynajmu.

Opłata miesięczna stanowi alternatywę dla zwykłego systemu wypożyczania e-skuterów, w którym skutery są „odblokowane” na ulicy i mogą być używane tylko  Te e-skutery pozostaną z użytkownikiem za miesięczny czynsz w wysokości 39 €, w tym ubezpieczenie.

Pojazdy mają limit 40 kilometrów, a akumulator można naładować w ciągu maksymalnie sześciu godzin.

Konrad W

 

5 sierpnia 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*