Waltera Lübcke, Burmistrz zastrzelony. Starszy członek partii Angeli Merkel

Waltera Lübcke, Burmistrz zastrzelony. Starszy członek partii CDU Angeli Merkel

 

Niemiecka policja potwierdziła, że ​​burmistrz miasta, który stał się postacią nienawiści wśród dalekiej prawicy, został w weekend zamordowany w swoim ogrodzie.

Policja z Kassel ogłosiła w poniedziałek po południu, że wszczęli dochodzenie w sprawie morderstwa Waltera Lübcke, weterana polityki partii CDU Angeli Merkel.

65-latek został znaleziony nieprzytomny na swoim patio przez członka rodziny wkrótce po północy w niedzielę i wkrótce potem zmarł po nieudanych próbach jego reanimacji.

Główny badacz Horst Streiff potwierdził, że pan Lübcke został zabity przez strzał w głowę. „Nasze badania wskazują, że został postrzelony z broni palnej z bliskiej odległości” – powiedział Streiff.

Na tym etapie policja twierdzi, że nie ma żadnych wskazówek co do motywu lub tożsamości zabójcy, stwierdzając, że badają „we wszystkich kierunkach”.

Zespół 20 detektywów został przygotowany do pracy w tej sprawie.

W marcu pan Lübcke obchodził dziesięć lat jako burmistrz Kassel, niemieckiego miasta liczącego 200 000 mieszkańców.

Był popularnym politykiem, ale w 2015 r. przez krótki czas mieszkał pod ochroną policji ze względu na komentarze, które złożył jesienią, gdy setki tysięcy uchodźców i migrantów przybyło do Niemiec.

Podczas dyskusji w ratuszu na temat nowego ośrodka dla uchodźców Lübcke powiedział uczestnikom, że ludzie, którzy nie zgadzają się z przychylnym nastawieniem rządu, mogą swobodnie opuścić kraj.

Jego uwagi spotkały się z głośnymi okrzykami publiczności.

Zastępca burmistrza Kassel Hermann-Josef Klüber powiedział w poniedziałek lokalnym mediom, że pan Lübcke wielokrotnie był zagrożony w ostatnich latach przez tak zwanego Reichsbürger, ludzi, którzy odmawiają przyjęcia niemieckich granic powojennych.

Dwóch niemieckich burmistrzów niemal straciło życie w próbach zabójstw w wyniku kryzysu uchodźczego.

Henriette Reker, burmistrz Kolonii i Andreas Hollstein, burmistrz miasteczka z północy, zostali pchnięci nożem w szyję w oddzielnych incydentach. W obu przypadkach napastnicy byli motywowani gniewem na pracę polityków z uchodźcami.

Agnieszka W

4 czerwca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Crime

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*