Volkswagen zwolni 7000 ludzi, wchodza elektryki

Volkswagen zwolni 7000 ludzi, wchodza elektryki

 

Niemiecki producent samochodów Volkswagen poinformował, że wyeliminuje do 7000 miejsc pracy.

Zwolnienia tłumaczy że ma na celu przyspieszenie przejścia na pojazdy elektryczne.

„Volkswagen przyspieszy tempo transformacji … podejmując ważne kroki w tym roku, aby wzmocnić konkurencyjność w sposób ciągły”, powiedział w oświadczeniu flagowa marka gigantycznej grupy VW.

Szacuje się, że automatyzacja rutynowych zadań spowoduje utratę od 5 000 do 7 000 miejsc pracy a około 11 000 pracowników będzie uprawnionych do przejścia na emeryturę w nadchodzących latach.

Redukcja zatrudnienia będzie częścią napędu oszczędnościowego mającego na celu obniżenie kosztów o 5,9 mld euro rocznie do 2023 roku w dziale marek własnych VW.

 

Firma natomiast chce zwiększyć inwestycje w  samochody zasilane z baterii i zautomatyzowane prowadzenie pojazdów w tym samym okresie, od 11 miliardów euro .

Główny dyrektor operacyjny marki VW Ralf Brandstaetter powiedział w oświadczeniu, że zmiany „sprawią, że Volkswagen będzie pasował do rynku technologii elektrycznej i cyfrowej”.

Olbrzymie przejście elektryczne producenta samochodów napędzane jest koniecznością dostosowania się do surowych limitów emisji dwutlenku węgla (CO2) w gazach cieplarnianych, które mają objąć UE od 2020 roku.

Na konferencji prasowej we wtorek 12-osobowa grupa Volkswagena stwierdziła, że ​​zwiększy liczbę modeli elektrycznych oferowanych przez marki, takie jak VW, Porsche, Audi czy Skoda w nadchodzącej dekadzie do 70.

W marce VW kierownictwo zamierza podnieść marżę zysku do 6% w porównaniu z 3,8% w ubiegłym roku dlatego ceny samochodów pójda do góry.

Ogłoszone w środę redukcje zatrudnienia są uzupełnieniem istniejącego programu restrukturyzacji, który obniża 21 000 pozycji na całym świecie i przeznacza 3 mld euro rocznie na oszczędności do 2020 roku.

Agnieszka W

 

13 marca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*