Uwaga. Toksyczne jaja na terenie 12 landów, wydano ostrzeżenie

Uwaga. Toksyczne jaja na terenie 12 landów, wydano ostrzeżenie

 

Skandal spożywczy, w którym skażone jaja przez insektycyd fipronil rozprzestrzenia się na cały kraj. Liczba landów, w których konsumenci zostali ostrzeżeni przed jajkami, wzrosła w czwartek do dwunastu.

Duża liczba jajek pochodzących z Holandii została skażona przez insektycyd fipronilu. Środek ten jest stosowany w stajniach do zwalczania szkodników.

Tym samym jaja powinny być sprawdzane pod kątem ich pochodzenia przed spożyciem jeżeli są opatrzone identyfikatorem NL, powiedział rzecznik Ministerstwa Ochrony Konsumentów w Brandenburgii

Dotknięte w sieci detalicznej są wszystkie jaja z numerami NL. Jako środek ostrożności zostały odwołane z hurtowych magazynów i punktów sprzedaży.

Firma z siedzibą w Oberspreewald-Lausitz w magazynie centralnym została obecnie skontrolowana przez Agencję Kontroli Żywności, powiedział rzecznik. Później losowe testy planowane są w sklepach.

Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności poinformował, że ostrzeżenie przed skażonymi jajkami dotyczy następujących landów: Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Berlin, Brandenburgia, Brema, Hamburg, Hesja, Dolna Saksonia, Nadrenia Północna-Westfalia, Saksonia i Szlezwik-Holsztyn.

W weekend okazało się, że zanieczyszczone jaja z Holandii dotarły do Niemiec. Rzecznicy praw konsumentów radzą, aby sprawdzać pieczęć na jajkach.

Jaja z Holandii są łatwo rozpoznawalne przez nadruk NL” powiedziała Annabel Oelmann z CEO Brema Konsumentów. „Jednakże zaleca się, aby zachować ostrożność i szczególnie rodziny z dziećmi na razie odstąpiły od zakupu jaj na terenie Dolnej Saksonii”.

Oznaczenie to jest widoczne na znaczku liczbowym, który następuje bezpośrednio po znaku niemieckim. „Teraz musi zostać szybko wyjaśnione, kto ponosi odpowiedzialność za ten skandal” powiedziała Oelmann. „Istnieje również prawdopodobieństwo, że fipronil dostał się do mięsa drobiowego”, dodała.

Organizacja konsumencka Food Watch obawia się, że skażenie to nie wpłynie tylko na jaja. „Instytucje i firmy muszą teraz śledzić i natychmiast podać do wiadomości publicznej, które dokładnie jajka oraz żywność z ich dodatkiem zostały skażone”, powiedział dyrektor Food Watch Martin Rücker.

Fipronil insektycyd jest według Federalnego Instytutu ds. oceny ryzyka (BfR) wykorzystywany między innymi w eliminowaniu pcheł, kleszczy, wszy, karaluchów i roztoczy. Aplikacja dla zwierząt służących do produkcji żywności jest zabroniona.

Konsumenci nie powinni spożywać jaj, ale wyrzucić lub zwrócić w miejscu zakupu”, powiedział senator Bremy ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów, Eva Quante-Brandt w środę.

Warto podkreślić, iż „Fipronil może w wysokich stężeniach mieć toksyczne działanie na układ nerwowy”, ostrzegają służby.

Sieć supermarketów Rewe ogłosiła wcześniej w środę wieczorem, że we wszystkich sklepach Rewe i Penny zostały wycofane ze sprzedaży skażone jaja z Holandii.

Każdy kto już zakupił jaja z Holandii, może je zwrócić i uzyskać zwrot ceny.

Klaudia S.

7 sierpnia 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*