Uwaga. Rośnie liczba zachorowań na hantawirus w Niemczech

 

Uwaga. Rośnie liczba zachorowań na hantawirus w Niemczech

 

W niektórych częściach Niemczech hantawirus jest obecnie bardzo aktywny. W Badenii-Wirtembergii już 108 przypadków zostało zgłoszonych od samego początku roku.

Dla porównania, w 2016 roku zanotowano w sumie tylko 84 zachorowań na tę chorobę w tym kraju związkowym.

Również w skali ogólnokrajowej liczba chorych w porównaniu do ubiegłego roku znacznie wzrosła. Według danych Instytutu Roberta Kocha (RKI), 136 przypadków zostało zgłoszonych do połowy marca, czyli znacznie więcej niż w ubiegłym roku.

Jednakże, dane z roku na rok znacznie się wahały, powiedziała rzeczniczka Instytutu Roberta Kocha. Dla przykładu, 2016 rok był rokiem o bardzo niskiej zachorowalności na hantawirus –tylko 282 osób zachorowało w tym czasie, podczas gdy w 2012 roku odnotowano 2825 takich przypadków.

W Badenii-Wirtembergii, eksperci oczekują obecnie więcej niż 2,440 zachorowań w 2017 roku.

„Obecne dane mówią o zwiększonej aktywności hantawirusa”, powiedziała rzeczniczka departamentu zdrowia publicznego.

W ogólnokrajowym porównaniu, dane RKI wskazują, że Badenia-Wirtembergia jest jednym z krajów związkowych w Niemczech o największej liczbie przypadków zachorowań na tę chorobę.

Osoby zakażone mają objawy grypopodobne z gorączką, bólem głowy, brzucha i pleców. Również niedociśnienie i zaburzenia czynności nerek można zaobserwować u chorych.

W celu zapobiegania zakażeniu, należy unikać kontaktu z odchodami gryzoni, zwłaszcza na obszarach gdzie przebywa ich duża ilość.

Według ekspertów szczególnie trzeba uważać na przykład podczas pracy z drewnem w lesie i ogrodzie oraz przy czyszczeniu piwnic, szop, stodół, itp.

Allerdings schwankten die Zahlen von Jahr zu Jahr erheblich, sagte eine Sprecherin des RKI. Und 2016 sei ein Jahr mit sehr geringen Fallzahlen gewesen: Nur 282 Menschen seien damals erkrankt, 2012 seien es 2825 gewesen.

Co podaje wilkipedia:

W przeciągu kilku lub kilkudziesięciu godzin choroba może rozwinąć się i powodować niewydolność oddechową będącą przyczyną śmierci.

Klaudia S.

20 kwietnia 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*