Uwaga, Air Berlin odwołuje loty

Uwaga, Air Berlin odwołuje loty

 

Duże linie lotnicze odwołują wszystkie loty po październiku pozostawiając pasażerów z zaprzepaszczonymi pieniędzmi.

Air Berlin od kilku miesięcy przeżywała kryzys finansowy, kończący się wymuszoną niewypłacalnością w połowie sierpnia. Linia lotnicza otrzymała pożyczkę w wysokości 137 milionów funtów z niemieckiego rządu, który utrzymywał samoloty do tej pory. Ale po kilku miesiącach niepewności, europejskie linie lotnicze ujawniły, że wszystkie loty zostaną odwołane z końcem miesiąca. W liście do pracowników w tym tygodniu

Air Berlin ogłosił przygotowania do zatrzymania wszystkich usług do 28 października „najpóźniej”.

Kontynuowanie lotów „zgodnie z obecnym stanem rzeczy, nie będzie możliwe”. Kryzys w Air Berlin rozpoczął się, gdy Etihad z siedzibą w Abu Dhabi, który ma 29 proc. udziałów w niemieckiej firmie, stracił wreszcie cierpliwość w związku ze stratami jakie ponosił i wycofał się z finansowania.

Lufthansa i easyJet rozmawiają z Air Berlin, aby wykupić część przedsiębiorstwa. W miarę negocjacji wielu klientów z biletami zarezerwowanymi po 28 października będą mieć do czynienia z anulowaniem rezerwacji. Klienci, którzy po 15 sierpnia rezerwowali loty, kiedy Air Berlin ogłosił niewypłacalność, będą uprawnieni do pełnych zwrotów lub dokonania rezerwacji na alternatywnym locie. Zgodnie z prawodawstwem UE pasażerowie będą również rekompensowani za dodatkowe koszty poniesione w wyniku odwołania.

Klienci, którzy zarezerwowali loty Air Berlin przed 15 sierpnia, nie otrzymają pieniędzy od linii lotniczych.

Podobna sytuacja dotyczy pasażerów Monarch, którzy mieli odwołane loty w wyniku upadku linii lotniczych w Wielkiej Brytanii. Monarch przerwał działalność na początku tego miesiąca, mniej niż dwa miesiące po tym, jak Air Berlin ogłosił bankructwo. Zaledwie kilka miesięcy wcześniej w maju włoskie linie lotnicze Alitalia również stały się niewypłacalne.

Upadek trzech głównych europejskich linii lotniczych w ciągu jednego roku budzi obawy o przyszłość przemysłu lotniczego. Brytyjskie Stowarzyszenie Pilotów Lotniczych (BALPA) wezwało do wszczęcia śledztwa w BALPA.

Brian Strutton, sekretarz generalny BALPA: „Istnieje wiele zrozumiałego gniewu, który na podstawie ostatnich doniesień wydaje się mieć uzasadnienie. „Istnieją setki tysięcy klientów Monarch, którzy chcą wiedzieć, co się stało i dlaczego nadal sprzedawali bilety 1 października, kiedy zarząd firmy zdecydował, że pójdą pod zarząd sądowy”.

Liczymy że szefowie LOT obudzą się i zainteresują się możliwością aby POlskie Linie Lotnicze zaczęły wozić Polaków po całej Europie.

Katarzyna Cz.

11 października 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*