Usuwają posąg Erdogana w Niemczech po gwałtownych starciach

Niemieckie miasto usuwa złoty posąg Erdoğana po gwałtownych starciach.

 

Kontrowersyjny wizerunek tureckiego premiera był częścią Wiesbaden art Biennale.

Niemieckie miasto Wiesbaden usunęło duży złoty posąg tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana po tym, jak nastąpiły starcia między jego zwolennikami a przeciwnikami.

„W porozumieniu z policją stanową, burmistrz Sven Gerich postanowił usunąć posąg, ponieważ nie może być zagwarantowane bezpieczeństwo ” – powiedział na Twitterze rząd miasta.

Strażacy przybyli krótko po północy z dźwigiem, aby podnieść 4-metrowy wizerunek Erdoğana z placu miejskiego, gdzie artyści umieścili go w poniedziałek w ramach festiwalu sztuki w Biennale w Wiesbaden.

Posąg premiera Turcji był częścią kontrowersyjnego projektu artystycznego na Biennale w Wiesbaden.

 

Erdoğan został przedstawiony z podniesioną prawą ręką, przywołując pomnik Saddama Husseina obalonego przez siły amerykańskie w Bagdadzie. Organizatorzy mieli nadzieję, że posąg sprowokuje publiczną debatę na temat tegorocznego festiwalu „złych wiadomości”.

Od czasu nieudanej próby zamachu stanu w Ankarze w roku 2016, Erdoğan rozprawił się z przeciwnikami politycznymi i dziennikarzami – w tym niektórymi obywatelami niemieckimi – był uważnie obserwowany w Niemczech, w których mieszka znacząca część ludności Turcji.

Posąg, który został postawiony w oddali, szybko został obrzucony obelgami takimi jak „turecki Hitler”.

W Weisbaden rozwinęła się „lekko agresywna atmosfera”, powiedział rzecznik policji w agencji prasowej DPA. Radny miejski Oliver Franz powiedział gazecie Wiesbadener Kurier, że konfrontacje werbalne przerodziły się w bójki i „dostrzeżono” noże „.

Postawiliśmy pomnik, aby dyskutować o Erdoğanie,” powiedział szef ochrony miasta Wiesbaden, Eric Laufenberg. „W demokracji musimy tolerować wszelkie opinie”.

Ale Emil Sänze, lokalny przedstawiciel skrajnie prawicowej partii antyimigranckiej Alternatywa dla Niemiec obwiniał o protest przeciwko „głupocie” organizatorów, którzy „oddali scenę despocie, który spędza czas upokarzając Niemców”.

Konrad W

 

4 września 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*