Uroczystości 11 listopada 2016 roku w Kleve , Niemcy

KLEVE

11 Listopada, w 98 rocznicę odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w Kleve (Niemcy) odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie, zorganizowane przez Prezesa Związku Polaków w Niemczech oddział Kleve, Pana Włodzimierza Pisarka.

Narodowe Święto Niepodległości ustanowione 15 lutego 1989 roku przez Sejm PRL IX kadencji nawiązuje do podpisanego 11 listopada 1918 roku w miejscowości Compiĕgne rozejmu, który przypieczętował klęskę Niemiec i oznaczał zakończenie I wojny światowej. Dzień wcześniej do Polski powrócił z internowania Komendant I Brygady Legionów Polskich, Józef Piłsudski. W tych dniach naród polski uświadomił sobie, że odzyskał w pełni niepodległość.

N początku uroczystości  złożono wieńce na Cmentarzu wojskowym w Reichswald-Kleve. Na cmentarzu tym, spoczywa ponad siedem tysięcy żołnierzy, w szczególności pilotów brytyjskich. Natomiast kwatera polska liczy tam 73 groby poległych Polaków, w ogromnej większości pilotów walczących w dywizjonach 300, 304 i 305 oraz sześciu skoczków spadochronowych
z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej generała Sosabowskiego.

W uroczystości udział wzięli, Konsul Generalny RP w Koloni Pan Jan Sobczak, zastępca Burmistrza miasta Kleve Joachim Schmidt, dr.Kurt Kreiten, Ksiadz Zbigniew Minta oraz żołnierze Wojska Polskiego służący w Połączonym Centrum Dowodzenia Operacjami Powietrznymi CAOC Uedem.

Dalsza części uroczystości odbyła sie w Sali w Wasserburg Rindern. Prezes oddziału Kleve przywitał zaproszonych gości a następnie głos zabrał Konsul Generalny Jan Sobczak. W swoim przemówieniu powiedział ze cieszy się że tu na obczyźnie, w przepięknej miejscowości Kleve, możemy również wspólnie świętować nasze narodowe Święto Niepodległości z Wojskiem Polskim jak i tutejszą polonią.

Najpiękniejszym momentem uroczystości był występ grupy tanecznej z Macierzy Szkolnej  ,,Perełka”, która to w pięknych krakowskich strojach  wykonała szereg tradycyjnych tańców ludowych wzbudzając podziw i aplauz wśród zgromadzonych gości.

w1

od lewej, mjr Andrzej Baran, ppłk Bogusław Nowicki, ks. Zbigniew Minta, Konsul Generalny Jan Sobczak, zastępca Burmistrza miasta Kleve Joachim Schmidt, mjr Tomasz Pietrus, mjr Jacek Urbaniak, dr.Kurt Kreiten.

 w3

Tomasz Stepniak

14 listopada 2016
Czytaj inne artykuły w dziale Polonia w Berlin

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*