Trump ukarze Angelę Merkel za „fałszowanie ksiąg” w kwestii handlu.

Trump ukarze Angelę Merkel za „fałszowanie ksiąg” w kwestii handlu.

 

Pojawiły się głosy, że „rosnąca” nadwyżka handlowa Merkel w Niemczech może zmusić prezydenta USA Donalda Trumpa do narzucenia sankcji na stal europejską (UE) i „kontyngent na samochody”.

Roczna nadwyżka handlowa Berlina może wynosić nawet 80 miliardów euro (70 miliardów funtów), co zachęciło profesora Heinera Flassbecka, byłego sekretarza stanu do spraw finansów w kraju, do ogłoszenia, że ​​Angela Merkel „fałszuje ksiegi”.

Prof Flassbeck oskarżył Niemcy o „fałszowanie ksiąg, aby nadwyżka nie wyglądała na rosnącą”, ponieważ naród pani Merkel został oskarżony o zaniżenie rzeczywistej wielkości obecnej nadwyżki handlowej w celu powstrzymania rosnącej krytyki z całego świata.

Prezydent USA w zeszłym roku powiedział, że Niemcy są „bardzo złe w handlu”, wskazując na „miliony samochodów” sprzedanych Stanom Zjednoczonym przez Niemcy.

Gary Hufbauer, ekspert handlowy z Instytutu Petersona w Waszyngtonie, twierdził, że republikański agitator może wykorzystać moc „sekcji 232”, aby uruchomić falę sankcji „przeciw europejskiej stali” i narzucić „jakiś limit na samochody”.

„Dwa kluczowe słowa, które ciągle stosuje, to” wzajemne „i” uczciwe „, co wydaje się oznaczać, że handel nie jest obustronny, jeśli partner ma dużą nadwyżkę i nie jest fair, jeśli ma bariery, których Stany Zjednoczone nie mają.

Znaczna „bilateralna nadwyżka handlowa” budzi wielkie obawy USA, które mogą skończyć się ukaraniem całej UE za nierówne przepływy handlowe w Berlinie.

Raporty twierdzą, że „od 80 do 90 procent” handlu w Berlinie pochodzi z zewnętrznego popytu.

Jeśli Trump ukarze UE za kwestie związane z handlem, może to doprowadzić do totalnej walki między rozgoryczonym blokiem UE a USA.

UE oświadczyła: „Unia Europejska jest gotowa działać szybko i odpowiednio, na wypadek, gdyby nasz eksport został dotknięty przez jakiekolwiek restrykcyjne środki dotyczące handlu, ze strony Stanów Zjednoczonych”. Gdyby Trump nałożył sankcję na niemiecką stal i samochody, cała UE zapłaciłaby za to.

Niemcy mają bezwzględnie największą nadwyżkę na świecie. Statystyki pokazały, że w zeszłym roku osiągnęły 287 miliardów dolarów, co przewyższa Chiny. W ciągu ostatnich kilku lat Berlin również przekroczył PKB o 8%.

Katarzyna Cz.

1 lutego 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*