Trump uderza w samochody niemieckie w Iranie.

Trump uderza w samochody niemieckie w Iranie.

 

Decyzja prezydenta Trumpa o wycofaniu USA z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 r. i narzuceniu szeregu sankcji trafi do wielu niemieckich i europejskich przedsiębiorstw działających w Iranie.

Opel, powiedział  że przygotowuje się do zawieszenia działalności w Islamskiej Republice, głównym rynku zagranicznym . Grupa, która jest drugim największym producentem samochodów w Europie, sprzedała w ubiegłym roku ponad 445 000 pojazdów w Iranie, co czyni ten kraj jednym z największych rynków poza Francją.

Renault twierdzi, że zamierza kontynuować działania w Iranie, ale je wycofuje. 16 lipca producent ogłosił spadek sprzedaży o 10,3 procent w Iranie do 61 354 sztuk.

Niemiecki Daimler połączył siły z dwiema irańskimi firmami, aby montować ciężarówki Mercedes-Benz.

Volkswagen powiedział także, że w ubiegłym roku będzie dążył do wznowienia sprzedaży w Iranie po raz pierwszy od 17 lat, ale skala jego działalności w USA może wymusić odrzucenie tych planów.

 

Handel firm niemieckich z Iranem wyniósł 2,6 miliarda dolarów w eksporcie w 2016 roku, do 3 miliardów w roku ubiegłym.

Włochy są głównym partnerem handlowym Iranu w Europie – ale Niemcy nadal są największym eksporterem tego bloku do Teheranu.

Niemiecki przewoźnik Lufthansa, który musiał się zatrzymać, dopiero niedawno wznowił bezpośrednie loty do Teheranu bo zmagał się z utratą transatlantyckiego biznesu.

Dylemat dotyczy francuskiej sieci hotelowej AccorHotels, która otworzyła placówkę w Iranie w 2015 r., a także grupy Emirati Rotana Hotels, która projektuje na własną irańską operację.

Hiszpańska sieć Melia Hotels International, która podpisała umowę na 2016 rok na uruchomienie pięciogwiazdkowego hotelu w Iranie, Gran Melia Ghoo, mówi, że zakład jest w trakcie budowy, a dyskusja o jego przyszłości jest „przedwczesna”.

Duże niemieckie banki, Deutsche Bank i Commerzbank, trzymają się z daleko od Iranu po tym, jak USA w 2015 r. nałożyły na nich wielką karę za łamanie wcześniejszych sankcji.

Banki regionalne Helaba i DZ Bank wycofały się z Iranu po tym, jak USA ogłosiły, że ponownie nałożyło sankcje.

Firma Siemens powróciła do Iranu w 2016 r., starając się sprzedać turbiny gazowe i generatory dla stacji elektroenergetycznych i wygrała kontrakt na sprzedaż sprężarek dla procesora gazu ziemnego. „Mega kontrakty, nigdy nie zostały zrealizowane”, powiedział niedawno doradca KPMG Kaveh Taghizadeh w magazynie Stern.

Francuska przemysłowa grupa gazowa Air Liquide mówi, że „zaprzestanie wszelkiej działalności komercyjnej” w kraju, chociaż rzecznik twierdzi, że firma nie ma tam „żadnych inwestycji”.

Francuski gigant energetyczny Total wycofał się z kontraktu dotyczącego budowy przybrzeżnego złoża gazu w South Pars, co byłoby pierwszym tego rodzaju projektem od czasu umowy nuklearnej w 2015 roku.

SANKCJE WŁAŚNIE WCHODZĄ.

Oto 20 stycznia 2017 roku Trump powiedział, że kazda stolica i miasto musi wiedzieć, że idzie nowa wizja a w niej AMERYKA FIRST.  Każda decyzja na temat umów handlowych, podatków, emigracji ma dawać benefity dla rodzin Amerykańskich. Musimy ochraniać granice przed niszczeniem naszych miejsc pracy. Ja moim ciałem bedę to robil i nigdy nie upadnę.

Krzysztof W.

 

5 sierpnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*