Trump nakłada cła na Niemieckie narzędzia, wina, kawe. Będą zwolnienia

Trump nakłada cła na Niemieckie narzędzia wina, kawe. Będą zwolnienia

 

W czwartek USA opublikowały listę importowanych produktów europejskich objętych taryfami w bitwie między Waszyngtonem a Brukselą o dotacje lotnicze.

Waszyngton ogłosił, że nałoży 10-procentową taryfę na duże samoloty cywilne importowane od czterech europejskich partnerów Airbusa – Niemiec, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii – po środowej decyzji Światowej Organizacji Handlu (WTO), która orzekła, że ​​firma otrzymała nienależne dotacje.

Lista z USA obejmuje ponad 150 produktów, głównie z tych czterech narodów, ale także z całej Europy, które będą obowiązywać 25-procentowa taryfa od 18 października.

Prezydent Donald Trump, tweetując wcześnie rano w czwartek, nazwał decyzję WTO „miłym zwycięstwem” i stwierdził, że Unia Europejska „od wielu lat bardzo źle traktuje USA w zakresie handlu”.

Administracja Trump zamierza uderzyć taryfami w wina francuskie, hiszpańskie i niemieckie – z wyłączeniem węgierskiego Tokay – a także irlandzkie i szkockie single malt whisky.

Sery z całej Europy, w tym pecorino, stilton, cheddar, reggiano i wszystkie sery z niebieską żyłką, ale Roquefort – który jest szczególnie zwolniony – będzie opodatkowany na podstawie nowych przepisów.

Oliwki, oliwa z oliwek i małże z Hiszpanii również będą podlegały taryfie 25 procent, podobnie jak kawa w Niemczech – zarówno kofeinowa, jak i bezkofeinowa.

Kaszmir „Made in England”, wełniane anoraki i pościel z Wielkiej Brytanii będą miały 25-procentową dopłatę, podobnie jak eksport niemieckich narzędzi przemysłowych.

Konrad W

 

5 października 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*