To on strzelał na ulicy Halle – neonazistyczny maniak.

To on strzelał na ulicy Halle – neonazistyczny maniak.

 

Neonazistyczny maniak przysięgał, że „zabije jak najwięcej Żydów”  zanim wczoraj zamordował dwóch w ataku z użyciem pistoletu i granatu na synagogę.

Bandyta – który jest teraz w areszcie to 27-letni Stephan Balliet

Dziś prokuratorzy powiedzieli, że podejrzany zamierzał dokonać „masakry”, kiedy zaatakował synagogę z 80 wiernymi w środku obchodząc Jom Kippur, najświętszy dzień żydowskiego roku.

Gliniarze badają również, w jaki sposób zdobył materiały wybuchowe znalezionych w jego samochodzie.

Główny prokurator federalny Niemiec Peter Frank powiedział: „Wczoraj doświadczyliśmy terroru”, dodając, że rewolwerowiec chciał stworzyć „ogólnoświatowy efekt” poprzez transmisję na żywo z jego ataku.

Heiko Maas, niemiecki minister spraw zagranicznych, powiedział wczoraj: „Strzelanie do synagogi Halle w Jom Kippur uderza nas wszystkich w serce”.

Czciciele zostali zabarykadowani w synagodze, gdy maniak strzelił do drzwi i próbował wejść do środka. Nie udało mu się dostać do środka, rzucił granaty domowe pod bramą cmentarza żydowskiego i zastrzelił kobietę, która wysiadła z tramwaju.

Został następnie zaatakowany w sklepie z kebabem, w którym zastrzelono kolejną ofiarę, gdy personel i koledzy kulili się w toalecie.

Później pojawiły się zdjęcia przedstawiające szaleńca prześlizgującego się po ulicy ze strzelbą.

Jeden ze świadków powiedział: „Mężczyzna podszedł do sklepu z donerami, rzucił coś w rodzaju granatu, nie wybuchł i otworzył ogień z karabinu szturmowego.

 

Atak ma przerażające podobieństwa do metod stosowanych przez skrajnie prawicowego rewolwerowca Brentona Tarranta podczas masakry w Christchurch.

Uważają teraz, że był tylko jeden napastnik, który jest podejrzany o podejrzenie dwóch morderstw i dziewięciu usiłowań zabójstwa. Pierwszy atak miał miejsce na Humboldtstrasse w Halle, gdzie mieści się synagoga i cmentarz żydowski.

Stało się to po serii nalotów policyjnych poprzedniej nocy w związku z groźnymi skrajnie prawicowymi wiadomościami e-mail wysyłanymi do meczetów, partii politycznych i ośrodków przyjmowania migrantów w całych Niemczech.

Gdyby wszedł do Synagogi zginęło by wiele wiele ludzi, ludziom udało sie zabarykadować choć strzelał do drzwi.

The damaged door of the synagogue is seen scattered with bullet holes

Oto aresztowanie

 

photos/thesun

Konrad W

 

Ranni i zabici w Halle, dwóch terrorystów strzela do ludzi.

11 października 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*