Co siódme dziecko w Niemczech zależne od opieki społecznej

Co siódme dziecko w Niemczech jest zależne od funduszy opieki zdrowotnej

 

Jeszcze wyższy jest wskaznik dla dzieci poniżej trzeciego roku życia: prawie co szósty trzylatek mieszka w rodzinie, w której wymagana jest dodatkowa pomoc finansowa.

Hartz IV to program zabezpieczenia społecznego wprowadzony w 2005 roku, który zapewnia pieniądze rodzinom w Niemczech, gdzie głowa rodziny jest długotrwale bezrobotna lub mało zarabia. Wiele z nich koordynują biura pośrednictwa pracy w całym kraju.

Łącznie, z rodzin otrzymujących dofinansowanie federalne w czerwcu 2017 r. pochodziło 2 052 mln dzieci i nastolatków. Jest to o 5,2 proc. więcej niż w czerwcu 2016 r. i około 8 proc. więcej niż pięć lat temu.

BA przypisuje względnie silny wzrost programu Hartz IV rosnącej liczbie zagranicznych rodzin, które szukają pracy i żyją z zasiłków dla bezrobotnych. Rzecznik BA powiedział, że dużą rolę odgrywa liczba uchodźców.

W systemie niemieckim, jeśli uchodźcy nie znajdą pracy natychmiast po zakończeniu procedury azylowej, która obejmuje kursy integracyjne i językowe, to biura pośrednictwa pracy muszą znaleźć sposób na ich utrzymanie w Niemczech.

Zgodnie z badaniem BA, 583 600 dzieci zależnych od rządowych funduszy w ramach Hartz IV w połowie 2017 r. pochodziło z rodzin zagranicznych. W porównaniu do czerwca 2016 r. stanowi to skok o 41,1 proc.

Rodziny migrantów z UE zwiększyły również liczbę młodych odbiorców Hartz IV. Liczba młodych osób otrzymujących świadczenia z Bułgarii była pięciokrotnie wyższa w tym roku niż w połowie 2013 r., wykazało badanie BA.

W przeciwieństwie do tego liczba dzieci niemieckich, które są zależne od Hartz IV, systematycznie spada, wyjaśnił Lietzmann. Powodem, jak twierdzi, jest ogólnie malejąca stopa bezrobocia długotrwałego wśród Niemców.

To, czy dziecko będzie musiało otrzymywać fundusze z programu Hartz, zależy jednak w dużym stopniu od regionu, w którym mieszka rodzina. Bawaria jest krajem o najniższym odsetku dzieci potrzebujących pomocy opieki społecznej: tylko 6,8 procent wszystkich dzieci poniżej 18 roku życia w stanie południowym wymaga finansowania Hartz IV. Następnie Badenia-Wirtembergia ma 8,4 procent

W miastach takich jak Brema i Berlin prawie co trzecie dziecko w wieku poniżej 18 lat potrzebuje pomocy państwa.

Katarzyna Cz

8 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*