Sąd w Strasburgu zakazuje nałożenie opłat na niemieckich autostradach

Sąd w Strasburgu zakazuje nałożenie opłat na niemieckich autostradach

 

Sąd UE orzeka przeciwko opłatom za przejazd autostradą

ETS odrzucił opłaty znane jako „winiety” po tym, jak Austria, przy wsparciu Holandii, złożyła skargę. UE stwierdziła, że ​​niemiecka koncepcja opłat narusza przepisy antydyskryminacyjne.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) orzekł we wtorek przeciwko wprowadzeniu opłat za przejazd na niemieckich autostradach, ponieważ nierezydenci byliby karani.

Najwyższy sąd Unii orzekł, że plany obciążania użytkowników autostrad naruszają przepisy antydyskryminacyjne.

Austria, przy wsparciu Holandii, argumentowała, że ​​opłata nie jest zgodna z umowami europejskimi, ponieważ wyróżnia obywateli UE.

Wiedeń z zadowoleniem przyjmuje decyzję

Austriacki minister transportu Andreas Reichhardt powiedział, że wyrok był silnym dowodem poparcia dla jednolitego rynku bloku.

„To sygnał sprawiedliwości dla Europy”, powiedział Reichhardt. „Spodziewam się, że plany zostaną zlikwidowane”.

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer powiedział, że opłata za przejazd była „niestety w tabeli w obecnej formie”, ale werdykt ETS nie wykluczał opłat za przejazd jako takich „ponieważ istnieją one w ponad 20 krajach UE”. Zapowiedział grupę zadaniową, która zajmie się możliwymi alternatywami.

Na początku lutego rzecznik generalny ETS powiedział, że stanowisko Austrii, że obywatele UE spoza Niemiec będą dyskryminowani w Niemczech, opiera się na „podstawowym nieporozumieniu”. Właściciele pojazdów, którzy nie mieszkają w Niemczech, nie mogą być porównywani, ponieważ nierezydenci nie podlegają niemieckiemu podatkowi samochodowemu.

Niemiecki minister transportu Andreas Scheuer chciał, aby opłata weszła w życie w październiku 2020 r. Trwały już przygotowania. W ubiegłym roku rząd podpisał umowy z firmami, aby zapewnić możliwość wprowadzenia opłat za przejazd.

Agnieszka W

 

25 czerwca 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*