Rząd Niemiecki ogranicza zasiłki na Polskie dzieci, czy odwet za PIS…?

Rząd Niemiec chce ograniczyć zasiłki rodzinne na polskie dzieci – dlaczego Polskie 

 

Jak wskazują dane, Niemcy wypłacają zasiłki rodzinne na 185.000 dzieci, które nie mieszkają w Niemczech. Najwięcej środków pieniężnych z tego tytułu płynie przede wszystkim w całości do Polski. Rząd chce jednak to zakończyć, przy czym ryzykuje skandal w Brukseli, podkreślają eksperci.

Według poniedziałkowego raportu w „Süddeutsche Zeitung”, rząd federalny może rozpocząć spór z UE w związku z planowanym zmniejszeniem świadczeń na dzieci obywateli UE, których dzieci nie mieszkają w Niemczech.

Jak wynika z planów rządu federalnego, w środę Rada Ministrów podejmie rozmowy nt. „Ustawy o pomocy dziecku dot. adaptacji regulacji prawnych”. Ta przewiduje dostosowanie zasiłku na dziecko do niższych kosztów utrzymania w kraju pochodzenia dziecka.

Nowe przepisy mogłyby wpłynąć na obywateli UE, którzy mieszkają i pracują w Niemczech, ale których dzieci mieszkają w kraju pochodzenia. Rodzice z Polski, Rumunii, Bułgarii i Chorwacji pobieraliby tylko połowę zasiłku rodzinnego, tak by następnie dostać co miesiąc 96 euro zamiast 192 euro. Federacja może w ten sposób zaoszczędzić około 159 milionów euro rocznie.

Niemniej, plan ten narusza prawo UE.

Tym samym jeśli Gabinet przyjmie tę ustawę, byłoby to sprzeczne i świadome naruszenie prawa UE. Komisja Europejska wielokrotnie odrzucała tę regulację. Wśród państw członkowskich, większość z nich była bowiem przeciwko niej.

Warto podkreślić, iż zgodnie z obowiązującym w UE prawem do swobodnego przemieszczania się, ​​wypłacanie tego typu zasiłków nie ma znaczenia od tego czy dziecko obywatela UE mieszka w Niemczech, czy w innym państwie członkowskim.

W ostatnich tygodniach rząd miał ogromny nacisk wykonany ze strony w Brukseli , więc ta zasada została zmieniona. We wspólnym piśmie minister finansów Wolfgang Schäuble, minister pracy Nahles i minister gospodarki Brigitte Zypries oraz Komisarz UE Social Marianne Thyssen prosili w przypadku wypłaty zasiłku rodzinnego o złagodzenie zasad swobody przemieszczania się w celu zapewnienia jego akceptacji jako całości.

Tymczasem odpowiedź z Brukseli była negatywna. Komisja Europejska podkreśliła bowiem, że proponowana przez Niemcy regulacja nie jest „Ani sprawiedliwa, ani proporcjonalna.

„Nasze stanowisko jest jasne i nie ma powodu, dlaczego miałoby się zmienić,” powiedział rzecznik „Süddeutsche Zeitung”.

Obecnie niemiecki rząd wypłaca zasiłki rodzinne dla około 185 tysięcy dzieci z obszaru UE w całości, pomimo tego, że nie mieszkają one na terenie Niemiec. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią dzieci z Polski – 87.000, z Rumunii – 15.000, z Chorwacji – 12.000 oraz z Bułgarii – 5.500.

Nie jest zatem jasne jak się potoczą dalsze rozmowy pomiędzy rządem niemieckim a Unią Europejską na temat proponowanych ograniczeń odnośnie wypłaty zasiłków rodzinnych dla imigrantów z Polski i innych krajów UE.

Niemniej, należy się spodziewać, iż Niemcy zrobią wszystko, aby wprowadzić te ograniczenia w jak najszybszym czasie nawet łamiąc prawo.

Deutschland zahlt Kindergeld für 185.000 Kinder, die nicht in Deutschland leben. Vor allem nach Polen fließen jeden Monat Beiträge in voller Höhe. Die Regierung will das nun beenden – und riskiert damit einen Eklat in Brüssel.

 Czy to odwet za kandydaturę PIS, czy pieniądze w Unii zaczyna brakować ?

Wiec co będzie jeśli w 2019 roku wyjdzie z Unii Wielka Brytania która wpłacała 50 milionów dziennie. Unia się zaczyna albo sypać albo robić niedemokratyczna i równa dla wszystkich. Dlatego Londyn podziękował już Brukseli i będzie sam ustanawiał swoje prawo bez wpłat już pieniędzy do budżetu Unii Europejskiej. Silny kraj czyli Niemcy w Unii robi już co chce, inni mają niestety cicho siedzieć. Po co więc uczyć ludzi przestrzegania prawa jeśli góra robi co chce …

Klaudia S.

14 marca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*