Rozbudowa kolei Berlin i Brandenburgia, zobacz mapę

Rozbudowa kolei, Berlin i Brandenburgia podpisały porozumienie

 

Berlin i Brandenburgia oraz związek kolei podpisały porozumienie o rozbudowie sieci kolejowej do 2030 r.

Berlin i Brandenburgia oraz Deutsche Bahn AG zgodziły się zaplanować wspólnie rozwój kolei w regionie stołecznym.

Pociąg podmiejski, który biegnie od Berlina do Velten lub Rangsdorf oraz taki, który biegnie coraz częściej do Poczdamu lub Cottbus – takie połączenia mogą być wkrótce w ofercie dla dziesiątek tysięcy dojeżdżających osób.

Umowa ramowa zatytułowana: „Opracowanie koncepcji i2030” została podpisana w środę przez senatora ds. transportu w Berlinie Regine Günthera, ministra transportu Brandenburgii Kathrin Schneider (SPD) i odpowiedzialnego za władzę wykonawczą DB infrastruktury Ronalda Pofalla. Nie będzie jednak szybkich rozwiązań.

Zadeklarowanym celem jest poprawa dostępności kolei metropolii Berlina.

 

Jeśli chodzi o pociągi S-Bahn i regionalne, to są one często beznadziejnie przepełnione. Pomoc mogłaby stworzyć więcej pociągów regionalnych, a nawet dodatkowych połączeń S-Bahn. Jednakże infrastruktura nie jest już produkowana w wielu dziedzinach.

Wbudowany systemu po zjednoczeniu Regionalverkehrs- i podmiejskich linii kolejowych jest bardzo skuteczny, ale coraz częściej sięgając do granic możliwości infrastruktury”, głosi umowa.

Konkretne projekty nie zostały jeszcze podjęte. Umowa ramowa określa jednak osiem korytarzy „mających duże znaczenie” dla przyszłej rentowności regionu stołecznego. Obejmuje to na przykład obszar Spandau-Nauen, który od dawna był przedmiotem działań stowarzyszeń klientów kolejowych.

Do tej pory kraje związkowe miały tendencję do blokowania się nawzajem. Podczas gdy Berlin zamierza rozszerzyć S-Bahn przynajmniej do Falkensee (Havelland), Brandenburg chce mieć szybsze regionalne pociągi ekspresowe kierowane do Berlina.

Kraje związkowe planują obecnie finansować pierwsze kroki planistyczne dla nowych kolei – w celu przyspieszenia wdrażania. Ponadto zostanie utworzony wspólny komitet sterujący.

Stowarzyszenie zrzeszające pasażerów w Berlinie Igeb z zadowoleniem przyjęło porozumienie w bardzo pilnym kroku. Niemniej, krytykuje się także, że kraje dotychczas nie zdecydowały ani nie podjęły konkretnych harmonogramów projektów oraz funduszy.

Wie die Bahn das Umland für Pendler besser anbinden will

Klaudia S.

5 października 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polonia w Berlin

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*