Repatriacji syryjskich uchodźców wzywa Niemiecka prawicowa partia AfD 

Repatriacji syryjskich uchodźców wzywa Niemiecka prawicowa partia AfD 

 

Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) wezwała w czwartek do repatriacji pół miliona syryjskich uchodźców mieszkających w Niemczech, mówiąc, że wojna w Syrii dobiega końca i że prezydent Baszar al-Assad namawiał uchodźców do powrotu do domu. Wcześniej w czwartek armia Syrii ogłosiła zwycięstwo nad Państwem Islamskim, mówiąc, że zdobycie ostatniego miasta dżihadystów w tym kraju oznaczało upadek ich trzyletnich, twardych rządów w tym regionie.

Jednak walki toczą się na wielu obszarach, mówi Organizacja Narodów Zjednoczonych, w skomplikowanej wojnie domowej, w której miliony zostały zabite lub zmuszone do opuszczenia swoich domów, wielu z nich do sąsiednich krajów lub do Europy.

Propozycja AfD dotycząca repatriacji syryjskich uchodźców jest pierwszą od czasu, gdy we wrześniowych wyborach federalnych weszła do niższej izby parlamentu – Bundestagu.

Jest to trzecia co do wielkości partia w nowym Bundestagu, ale jest mało prawdopodobne, by wniosek uzyskał aprobatę, ponieważ główne partie, w tym konserwatyści kanclerz Angeli Merkel, największy blok, odmówili współpracy z AfD.

Zgodnie z propozycją, dzieci syryjskich uchodźców w Niemczech powinny być teraz kształcone według syryjskiego programu nauczania, przez syryjskich nauczycieli już mieszkających w Niemczech, albo przez nauczycieli wysyłanych przez rząd syryjski w tym celu.

 

Oświadczenie, podpisane przez przywódców partii, Aleksandra Gaulanda i Alice Weidel, mówi, że syryjski rząd powinien współpracować z Niemcami, aby sfinansować repatriację, która według nich powinna być darmowa dla indywidualnych uchodźców.

Partia Zielonych, która ma dołączyć do nowej koalicji pod przewodnictwem Merkel, powiedziała, że ​​propozycja AfD pokazała, że ​​partia jest „nieodpowiedzialna, nieludzka i pozbawiona serca”.

Imigracja jest jedną z trudnych kwestii, w których konserwatywny blok Merkel, lewicowi Zieloni i pro-biznesowi Wolni Demokraci (FDP) walczą o wypracowanie wspólnego stanowiska w rozmowach koalicyjnych.

Od początku roku około 156 000 osób złożyło w Niemczech wniosek o udzielenie azylu, ponad 25 procent z nich z Syrii, co czyni ich największą grupą narodową. Dane z Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych ukazały się w czwartek.

Katarzyna Cz.

 

10 listopada 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Polityka

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*