Prawo internetowe w Niemczech, co możesz a co nie ściągać

 Prawo internetowe w Niemczech, co możesz a co nie ściągać

 

Co musisz wiedzieć o pobieraniu i przesyłaniu internetowym w Niemczech
Czy wiesz, co jest nielegalne, a co nie? 

Niemal co miesiąc ekskluzywne serie i nowe filmy są publikowane online przez różnych dostawców. Na szczęście Internet pozwala ci znaleźć wszystko za darmo, ale czy to legalne?

Za piractwo,  łamanie prawa autorskiego możesz dostac kare pieniezna  a nawet kare więzienia.

Wyjaśnimy, co jest nielegalne, jeśli chodzi o  pobieranie i przesyłanie w Niemczech od grudnia 2018 roku oraz jak uniknąć oszustw.

Czy mogę przesyłać strumieniowo online w Niemczech?

Jeśli korzystasz z legalnych źródeł, takich jak Netflix, iTunes, Filmy Google Play i Amazon Prime Video, postępujesz zgodnie z prawem i nie masz się czym martwić.

Pomimo swojej reputacji w przestrzeganiu zasad, Niemcy pozostają w pierwszej dziesiątce krajów odwiedzających strony pirackie online, według MUSO, globalnego autorytetu w dziedzinie piractwa cyfrowego.

A co z przesyłaniem, pobieraniem i torrentowaniem?

Wszystkie są nielegalne, ponieważ wyraźnie łamiesz prawo autorskie i możesz zostać ukarany grzywnami, a nawet wyrokami więzienia. Niemieckie przepisy dotyczące udostępniania plików są dość surowe i wyraźnie potępiają wszelkiego rodzaju działania związane z udostępnianiem plików w związku z treściami chronionymi prawem autorskim, w tym zarówno przesyłaniem, jak i pobieraniem – choć w rzeczywistości jest to przesyłanie, co najprawdopodobniej oznacza, że ​​zostaniesz złapany. Jednak korzystanie z usług takich jak klienci torrenta powoduje automatyczne udostępnianie pobieranego pliku, więc przesyłasz i pobierasz go, gdy to robisz.

Co się stanie, jeśli mnie złapią?

Jeśli zostaniesz złapany, prawdopodobnie otrzymasz list od firmy prawniczej reprezentującej posiadaczy praw autorskich z prośbą o opłacenie grzywny. Fora internetowe są pełne ludzi, którzy zostali przyłapani na pobieraniu jednego filmu lub jednego serialu telewizyjnego i otrzymywali listy z prośbą o dowolne miejsce od kilkuset do prawie tysiąca euro.

Pism tych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą one prowadzić do spraw sądowych, w których opłaty prawne przekroczą wszelkie grzywny, które mogą zostać poproszone o zapłatę. 

Jedną rzecz, o której należy pamiętać, jeśli mieszkasz w WG (wspólne mieszkanie) lub dzielisz się internetem z innymi, jest to, że właściciel dostępu do Internetu będzie w pierwszej kolejności odpowiedzialny za wszelkie nielegalne przesyłanie i pobieranie w tej sieci.

Czy korzystanie z VPN jest legalne?

VPN oznacza wirtualną sieć prywatną, która przekierowuje ruch internetowy przez zdalny serwer zlokalizowany w wybranym kraju. Ukrywa i zamienia twój adres IP, więc twoja aktywność online nie jest już widoczna dla twojego dostawcy Internetu. Wiele osób korzysta z VPNs, aby uzyskać dostęp do treści objętych ograniczeniami geograficznymi, Jeśli jesteś emigrantem mieszkającym w Niemczech i nie chcesz stracić dostępu do swojego ulubione programy, VPN może sprawić, że poczujesz się jak nigdy w domu – wystarczy połączyć się z serwerem VPN w swoim kraju.

 

VPN są legalne w Niemczech, ale naruszenie praw autorskich nie jest. Mimo że VPN pozwala na dostęp do geo-zablokowanych stron internetowych, to do ciebie należy unikanie naruszania praw autorskich.

Jedną dobrą rzeczą jest to, że od 3 grudnia bieżącego roku nie musisz już korzystać z VPN podczas zakupów internetowych w UE, aby uzyskać dostęp do stron internetowych innych krajów.

Jakie są oszustwa związane z przesyłaniem strumieniowym w Niemczech?

Zdarzały się przypadki oszustw, w których wysyłane są listy i e-maile z prośbą o mandaty za nielegalne przesyłanie strumieniowe, więc jeśli otrzymasz jeden z tych listów, zawsze powinieneś sprawdzić, czy jest to uzasadnione. W grudniu zeszłego roku wysłano e-maile, w których twierdzono, że są w imieniu firmy 20th Century Fox, prosząc o ponad 375 EUR i podając adresy, przeglądarki i systemy operacyjne. Jednak, jak wskazała niemiecka grupa konsumencka Tarnkappe, listy te zawierały oznaki oszustwa, na przykład brak wzmianki o konkretnym filmie, czasie lub dacie.

Podsumowując, wszystko, co możemy powiedzieć, to to, że musisz być ostrożny podczas korzystania z Internetu w Niemczech. Władze zdecydowanie walczą z nielegalnym pobieraniem, a przesyłanie i przesyłanie strumieniowe może przyjść dalej. 

Agnieszka W

 

10 grudnia 2018

3 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

  1. A czy ściąganie np. muzyki i filmów przez programy które nie udąstępniają plików tylko zapisują je na dysk na własny użytek? Czy też jest to nielegalne?

  2. No dobra sprawa wydaje sie prosta…jednak w jaki sposob ta siec jest przesiewana pod katem torrentow?
    Kto tym sie zajmuje? No chyba nie kancelarie?

    • Tym zajmuja sie informatycy pracujacy dla operatorow sieci, wiedza kiedy i kto sciaga i wysyla streamy, wiedza kto bo ip. Komputera maja podane ma dloni i wiedza ile filmow bo zrodlo p2p uaktywnia sie po podlaczeniu uzytkownika.