Pranie miliardow euro w banku Deutsche Bank we Frankfurcie

Policja najechala siedzibe banku Deutsche Bank we Frankfurcie

 

Siedziba banku Deutsche Bank we Frankfurcie została najechana przez prokuratorów w sprawie prania brudnych pieniędzy.

Prokurator Niemiec twierdził, że dwóch pracowników pomogło klientom prać pieniądze z działalności przestępczej.

Samochody policyjne były widziane poza blokami wieży, w których mieści się siedziba największego niemieckiego banku.

Inne biura Deutsche w mieście przeszukano w operacji obejmującej około 170 policji i urzędników.

Prokuratorzy zastanawiają się, czy pracownicy Deutsche Bank pomagali klientom zakładać konta zagraniczne, aby „przekazywać pieniądze z działalności przestępczej”.

 

Tylko w 2016 r. ponad 900 klientów obsłużyła spółka zależna Deutsche Bank zarejestrowana na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, generując wolumen o wartości 311 mln euro, twierdzą prokuratorzy.

Dochodzenie zostało wywołane przez rewelacje w „Panamskich dokumentach” z 2016 r. – olbrzymia ilość informacji wyciekła z panamskiej firmy prawniczej o nazwie Mossack Fonseca.

Akcje Deutsche spadły o 3% po pojawieniu się wieści o nalocie. Bank potwierdził, że policja dokonała nalotu na kilka lokalizacji w Niemczech.

Dokumenty i dokumenty elektroniczne zostały przejęte przez urzędników podczas nalotów na nieruchomości banku.Deutsche została połączona z kolejnym wielkim skandalem związanym z praniem brudnych pieniędzy w Danske Bank w Danii.

Na początku tego miesiąca Deutsche potwierdził, że był zaangażowany w obsługę płatności dla duńskiego banku w Estonii.

Wewnętrzne dochodzenie przeprowadzone przez Danske wykazało, że około 200 miliardów euro (177 miliardów funtów) płatności zostało przekazane za pośrednictwem jego estońskiego oddziału. Dunske bank powiedział, że wiele z tych płatności było podejrzanych.

We wrześniu niemiecki organ nadzoru finansowego nakazał bankowi podjęcie dalszych działań w celu zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

W 2017 r. Deutsche Bank został ukarany grzywną w wysokości 630 mln USD (504 mln GBP) przez amerykańskie i brytyjskie organy nadzoru w związku z rosyjskim planem prania pieniędzy.

W ramach programu klienci nielegalnie przenieśli 10 miliardów dolarów z Rosji poprzez akcje kupione i sprzedane za pośrednictwem biur w Moskwie, Londynie i Nowym Jorku.

 

 

Agnieszka W

 

29 listopada 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Crime

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*