Pomoc dla ludzi którzy stracili wycieczki Thomasa Cook.

Niemcy rozważają pomoc w nagłych wypadkach dla linii Condor Airline Thomasa Cooka

– Władze niemieckie rozważają nadzwyczajną pomoc finansową dla spółki zależnej Thomas Cook Group Plc Condor, ponieważ Deutsche Lufthansa AG ma wątpliwości co do losu jednostki, o którą ubiegała się na początku tego roku.

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki poinformowało w poniedziałek, że pilnie ocenia wniosek Condor Flugdienst GmbH o pożyczkę pomostową po tym, jak Thomas Cook upadł pod lawiną długów. Premier Volker Bouffier powiedział, że Hesja, w której znajduje się baza Condor na lotnisku we Frankfurcie, jest gotowa pomóc z gwarancją pożyczki i prowadzi rozmowy z linią lotniczą i rządem federalnym.

„Kondor jest w trudnej sytuacji dzięki brytyjskiemu rodzicowi Thomasowi Cookowi” – powiedział Bouffier w oświadczeniu. „Obie są ofiarami Brexitu, który wywołał niepewność wśród firm i klientów”.

Rząd federalny w 2017 roku udzielił podobnej pożyczki Air Berlin Plc, aby linie lotnicze mogły latać, podczas gdy Lufthansa rozważała przejęcie go. Jak poinformował rzecznik rządu, Komisja Unii Europejskiej może być zmuszona podpisać się pod potencjalną pomocą. Lufthansa na początku tego roku złożyła ofertę na Condora, ale w czerwcu powiedziała, że ​​oferta prawdopodobnie zostanie odrzucona.

„Rząd federalny analizuje wniosek” – powiedział rzecznik ministerstwa gospodarki w e-mailu. Rzecznik Lufthansy odmówił skomentowania bankructwa Thomasa Cooka.

„Wszystkie loty Condor startują zgodnie z planem dzisiaj i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby nasza flota mogła nadal zabierać naszych gości do ich wakacyjnych miejsc docelowych iz powrotem” – powiedział w oświadczeniu prezes Condor, Ralf Teckentrup.

Powiedział, że około 240 000 klientów linii lotniczych jest obecnie za granicą, dodając, że sprzedaż biletów działa bez ograniczeń.

Władze znalazły się pod rosnącą presją, aby działać w poniedziałek, gdy włączyły się grupy pracowników i stowarzyszenia branżowe. Niemiecki związek personelu kabiny UFO powiedział, że Condor jest rentowną firmą, która „zasługuje na szansę na przetrwanie”, co potwierdzają związki reprezentujące pilotów i personel naziemny , a także krajowe stowarzyszenie portów lotniczych ADV.

„Mamy ogromną nadzieję, że decydenci w rządzie federalnym i Hesji dokładnie przyjrzą się sytuacji i przyczynią się do jej osiągnięcia”, powiedziała szefowa UFO Sylvia De la Cruz w oświadczeniu.

Podczas gdy rzecznik Lufthansy w poniedziałek nie zdradził szczegółów swojej wcześniejszej oferty, linie lotnicze raczej nie będą zainteresowane samolotami średniego i dalekiego zasięgu, które są w większości starsze niż własne. Automaty do gry Condora byłyby cenne dla Lufthansy, chociaż dyrektor finansowy Ulrik Svensson w czerwcu powiedział, że integracja z niskokosztową jednostką Eurowings byłaby „złożona”.

Ta złożoność może okazać się nie do pokonania, ponieważ linia lotnicza z siedzibą w Kolonii wydała ostrzeżenia o zyskach i znajduje się pod presją inwestorów, by po latach wywracali Eurowings. Inwestorzy zganili również kierownictwo za kosztowną integrację samolotów Air Berlin.

Jedną z opcji dla Lufthansy byłoby poczekać, aż Condor zbankrutuje, a następnie przejąć pozycje linii lotniczych od operatorów portów lotniczych. Wartość marki Condor prawdopodobnie również byłaby cenna, ponieważ linia lotnicza jest popularna wśród niemieckich podróżników.

Thomas Cook latał do niemieckich klientów trzema różnymi liniami lotniczymi. Wszystkie trzy na razie pozostają w powietrzu, co oznacza, że ​​nieco ponad połowa 105 samolotów firmy wciąż lata. Lufthansa była właścicielem Condora, zanim dziesięć lat temu sprzedała urządzenie Thomasowi Cookowi.

Niemiecki rynek lotniczy jest jednym z głównych pól bitew w ogólnoeuropejskiej wojnie taryfowej o zdobycie udziału w rynku. Ryanair Holdings Plc i Easyjet Plc rzuciły się w próżnię wywołaną upadkiem Air Berlin, zmuszając Lufthansę do wojny cenowej, w której spółka zależna Eurowings straciła setki milionów euro.

Tego lata doszło do gorącej konkurencji na wakacyjnych trasach do zachodnich rejonów Morza Śródziemnego, takich jak Hiszpania, po tym, jak Ryanair dodał mnóstwo lotów z głównego węzła komunikacyjnego Lufthansy na Półwysep Iberyjski.

 

Konrad W

 

 

23 września 2019
Czytaj inne artykuły w dziale Świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*