Podwyżka cen energii elektrycznej w Niemczech

Podwyżka cen energii elektrycznej w Niemczech

 

Cena energii elektrycznej dla klientów indywidualnych w Niemczech znów wzrosła. Według Check24 i Verivox wzrost ten od stycznia do czerwca wyniósł średnio między 2,5 a 3 procent.

Roczne zużycie dla przeciętnej rodziny do 3500 kWh wzrosło według Verivox prawie do 83 euro miesięcznie, 84 euro dla odbiorców przemysłowych i prawie 89 euro dla innych klientów.

Dalsze wzrosty cen za korzystanie z energii elektrycznej w Niemczech są dalej możliwe, co wynika z rosnących opłat sieciowych, przewidują portale.

Generalnie od 2000 roku cena energii elektrycznej dla końcowych użytkowników podwoiła się. Krytycy widzą główną przyczynę tego w silnym wzroście obciążeń podatkowych w celu promowania rewolucji energetycznej oraz rosnących opłat sieciowych dla rozbudowy i utrzymania sieci energetycznej.

Obecnie ponad 55 procent ceny energii elektrycznej stanowią podatki oraz inne opłaty. Odpowiada to ponad 20 mld euro za cały 2017 rok. Ponadto należy do tego dodać opłaty sieciowe. Jedynie około jedna piąta ceny za energię elektryczną wynika z jej zakupu i sprzedaży.

 

W związku z dalszym wzrostem cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, stowarzyszenie ochrony konsumentów oraz stowarzyszenie energetyki BDEW zintensyfikowały swoje żądania cięć podatkowych.

Cena energii elektrycznej powinna w związku z tym zostać obniżona. Podatki i cła na energię elektryczną odnoszą się szczególnie do energii elektrycznej”, powiedział przewodniczący BDEW z kadry zarządzającej, Stefan Kapferer.

Oprócz zniesienia podatku bieżącego z siedmiu procent od ceny energii elektrycznej, budżet federalny powinien przewidywać w przyszłości również zwolnienia podatkowe dla energochłonnych przedsiębiorstw przemysłowych, do czego wzywa Udo Sieverding z centrum konsumentów NRW. Ponadto podkreśla on, iż nie powinny być one przenoszone na konsumentów.

Klaudia S.

21 czerwca 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Benefity i ekonomia

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*