Osoby bezdzietne powinny płacić więcej podatku w Niemczech

 

Osoby bezdzietne powinny płacić więcej podatku w Niemczech

 

Niemiecki minister zdrowia wezwał osoby bezdzietne, by znacznie więcej wpłaciły do ​​systemu emerytalnego.

Bezdzietni ludzie powinni płacić znacznie więcej na ubezpieczenie opiekuńcze i emerytalne niż ci, którzy założyli rodzinę – powiedział w piątek niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.

W komentarzu gościnnym do dziennikarki Südwest Presse, Spahn zaapelował o fundamentalne przemyślenie systemu, opisując go jako kwestię sprawiedliwości.

„W systemie pay-as-you-go osoby starsze otrzymują pieniądze od młodych ludzi – nawet jeśli są dziećmi innych osób” – napisał. Dodał, że mówił jako osoba „bezdzietna” i „gotowa wnieść większy wkład finansowy w zrównoważony rozwój systemu” w czasie, gdy miała kłopoty.

Starzenie się społeczeństwa w Niemczech i wycofywanie się z powojennego wyżu demograficznego doprowadziło do rosnącego obciążenia dla zdrowia i systemów społecznych.

Obecnie nie ma różnicy w wypłatach emerytalnych, ale osoby bezdzietne w wieku od 23 do 64 lat wypłacają już 0,25 punktu procentowego więcej na ubezpieczenie na opiekę długoterminową niż osoby ubezpieczone z dziećmi.

Spahn powiedział, że rząd musi teraz uczynić system „sprawiedliwym dla wszystkich pokoleń”, aby uniknąć sytuacji, w której kurcząca się liczba młodych ludzi w następnej dekadzie „znajdzie sposoby, by uchylać się od finansowego obciążenia”.

Wezwał również do uczciwej debaty na temat „jak pozostajemy społeczeństwem ludzkim, jak utrzymujemy nasze instytucje społeczne, jeśli co trzecia osoba w Niemczech ma ponad 60 lat – a mniej niż jedna piąta ma mniej niż 20 lat?”

Również w piątek niemiecki Bundestag zatwierdził pakiet o wartości wielu miliardów euro, aby zaradzić niedoborom personelu w sektorze opieki w podeszłym wieku, gdzie obecnie znajduje się około 35 000 wolnych stanowisk.

Monika W

 

11 listopada 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*