Czy osoby bez dzieci beda płacic wyższe podatki w Niemczech?

Czy osoby nieposiadające dzieci powinny być zmuszane do płacenia wyższych podatków w Niemczech?

 

W obliczu kryzysu opiekuńczego minister zdrowia Jens Spahn uważa, że ​​osoby bez dzieci powinny wnieść większy wkład w niemiecki system zabezpieczenia społecznego.

Jest to oczywiście dobre pod wieloma względami, ponieważ powinno to (mam nadzieję) oznaczać, że żyjemy w kraju z dobrymi usługami publicznymi i że otrzymamy doskonałą opiekę zdrowotną, kiedy jej potrzebujemy, emeryturę w przyszłości i długoterminowa opieka pielęgniarska.

Niemieckie społeczeństwo się starzeje, a to oznacza, że ​​będzie większe obciążenie dla usług opiekuńczych, które już mają trudności z radzeniem sobie. Na drugim końcu skali ludzie mają mniej dzieci, chociaż polityka przyjazna rodzinie, jak płatny urlop rodzicielski, wydaje się mieć pozytywny wpływ na wskaźnik urodzeń.

Spahn, polityk, który walczy o zastąpienie Angeli Merkel jako szef centroprawicowej chrześcijańskiej demokracji (CDU), gdy w grudniu zejdzie na dół, w ubiegłym tygodniu próbował rozwiązać ten problem, co wywołało nieco szału w niemieckich mediach.W artykule redakcyjnym dla dziennikarki Südwest Presse, Spahn powiedział, że osoby, które nie mają dzieci, powinny płacić więcej na ubezpieczenie opiekuńcze i emerytalne niż rodzice. Powiedział także, że obecny system jest niezrównoważony.

Spahn powiedział, że 3,3 miliona osób otrzymuje obecnie świadczenia z tytułu opieki długoterminowej (Pflegeversicherung), 1,7 miliona osób już żyje z demencją, a 300 000 więcej diagnozuje się każdego roku, dodając, że zadanie radzenia sobie z tym wszystkim „rośnie”.

„W systemie pay-as-you-go osoby starsze otrzymują pieniądze od młodych ludzi – nawet jeśli są dziećmi innych osób” – powiedział Spahn.

Obecnie nie ma różnicy w wysokości podatku emerytalnego (Rentenversicherung), który ludzie płacą, ale jest klauzula, która oznacza, że ​​osoby bez dzieci już płacą nieco więcej na rzecz Pflegeversicherung.Osoby bez dzieci w wieku od 23 do 64 lat stanowią o 0,25 punktu procentowego więcej w stosunku do długoterminowego ubezpieczenia opiekuńczego niż rodzice.

Spahn powiedział, że tak powinno być, ale powiedział, że kwota może „być większa”, dodając, „po 2030 roku wciąż jest wystarczająco dużo pieniędzy, kiedy boomers na emeryturę przejdą na emeryturę”.

„Od 1 stycznia 2019 roku ponownie będziemy musieli znacznie zwiększyć składkę na ubezpieczenie opieki długoterminowej o 0,5” – dodał.

 

 

Ale idzie dalej. W Niemczech panuje ogólne zrozumienie, że jeśli masz dzieci, to przyczynisz się do ogromnej roli społeczeństwa: przyszłych podatników.”Kolejne pokolenie wpłaca na emeryturę i system opieki społecznej, więc mając dzieci, dbasz o system faktycznie działający,” powiedział Ott.

„A jeśli nie masz dzieci, to nie robisz tego lub nie możesz tego robić, i dlatego powinieneś zapłacić nieco wyższą składkę: to uzasadnienie prawodawcy”.

 

 

4 grudnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*