Nowe zasady zatrudniania pracowników przez Kościoły w Niemczech

Nowe zasady zatrudniania pracowników przez Kościoły w Niemczech

 

Kościoły protestanckie i katolickie zostały określone jako „najpotężniejsza korporacja w Niemczech” – tak ogromne jest ich bogactwo i tak duża jest ich siła robocza.

Chociaż nie ma dokładnych danych, badania z 2005 roku szacują, że kościoły katolickie i protestanckie mają łączny roczny obrót w wysokości 125 miliardów euro – to kwota zbliżająca się do rocznego obrotu w wysokości 230 miliardów euro Volkswagena, największego niemieckiego producenta samochodów.

Poprzez swoje organizacje charytatywne kościoły zatrudniają ponad milion osób, co czyni je drugim największym pracodawcą, zaraz za państwem. Caritas, katolicka organizacja charytatywna i Diakonie, protestancka organizacja charytatywna, prowadzą tysiące przedszkoli, domów spokojnej starości, szpitali i ośrodków społecznych w całym kraju.

Jednak od wtorku kościoły będą musiały przemyśleć swoją politykę zatrudnienia.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że kościołom nie wolno żądać od kandydata do pracy, aby należał do ​​Kościoła.

Luksemburscy sędziowie stwierdzili, że kościoły mogą odrzucić podanie o pracę jedynie ze względów religijnych, jeśli przynależność do kościoła „jest obiektywnie wymagana do wykonywania pracy”.

Sprawa ta pojawiła się po opublikowaniu przez Diakonie ogłoszenia o pracy na tymczasowe stanowisko konsultanta, który ma przedstawić sprawozdanie na temat antyrasistowskiej konwencji ONZ. Wymogiem dla aplikantów miało być członkostwo w kościele ewangelickim, co mieli zaznaczyć w CV.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyjaśnił w swoim wtorkowym orzeczeniu, że kościoły mają specjalne przywileje w zakresie zatrudnienia. Ale sędziowie orzekli, że trzeba znaleźć równowagę między niezależnością kościołów a prawem jednostki do równych szans niezależnie od przekonań religijnych. Kościoły mogą zatrudniać ludzi tylko w oparciu o wiarę, kiedy „jest to jasne, prawne i uzasadnione żądanie oparte na metodzie działania organizacji” – orzekli sędziowie europejscy.

Katarzyna Cz.

18 kwietnia 2018
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*