Nowe prawo emigracyjne. Konkurencja dla Polakow w Niemczech.

Nowe prawo emigracyjne. Konkurencja dla Polakow w Niemczech.

 

Fajnie sie cieszyc z podwyzki od pracodawcy, choc najczesciej to Rzad podnosi najnizsza krajowa pensje I pracodawcy musza placic. Tym razem to Rzad blokuje podwyzke plac gdyz daje konkurencje dla pracowników z UE.

Zaproponowano nowy projekt ustawy, który ma na celu złagodzenie przepisów imigracyjnych w celu przyciągnięcia zagranicznych osob poszukujących pracy, w tym zapewnienie migrantom dobrze zintegrowanym szansy na pozostanie w Niemczech.

W poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało projekt ustawy innym ministerstwom do konsultacji. Mamy nadzieję, że nowe regulacje wypełnią stanowiska i pomogą zwalczyć skrajny niedobór pracowników w Niemczech.

Zgodnie z projektem każdy, kto ma umowę o pracę i „uznaną kwalifikację”, może w zasadzie pracować w Niemczech w przyszłości, oświadczył we wtorek Süddeutsche Zeitung.

Jedną z najbardziej znaczących zmian jest próba pozbycia się zasady, która wymagałaby od szefów udowodnienia, że ​​ani obywatele Niemiec, ani obywatele UE nie mogą znaleźć stanowiska, zanim zostanie im zaoferowany imigrant.

Nowa ustawa ma również na celu złagodzenie ograniczeń, które dały pierwszeństwo zagranicznym pracownikom wypełniającym tzw. „Zawody związane z wąskim gardłem”, miejsca pracy, które mają dużo wolnych miejsc pracy, w tym w sektorze opieki, przemyśle informatycznym i elektrotechnice. Otworzy to inne gałęzie przemysłu dla wykwalifikowanych pracowników zagranicznych.

Inna proponowana zmiana dotyczy wykwalifikowanych pracowników – takich jak kucharze, hutnicy, budowniczowie lub informatycy – aby móc wjechać do kraju na sześć miesięcy w celu znalezienia pracy w Niemczech.

W projekcie stwierdza się, że „wykwalifikowani pracownicy mogą uzyskać zarówno zezwolenie na pobyt do pracy, jak i zezwolenie na pobyt w celu poszukiwania pracy.” Warunkiem jest, aby mówili po niemiecku w miare dobrze i byli w stanie zarobić na własne utrzymanie.

Trzy ministerstwa spraw wewnętrznych, zatrudnienia i gospodarki ściśle współpracowały nad projektem ustawy.

 

Wielu krytyków wolałoby system oparty na punktach, już wprowadzony w krajach takich jak Australia, który ocenia wykwalifikowanych pracowników i określa, kto może wjechać do kraju i pracować ale przemysł potrzebuje złagodzenia przepisów imigracyjnych

Projekt ustawy powstał w celu rozwiązania problemu niedoboru wykwalifikowanych pracowników w wielu regionach i branżach w całych Niemczech.

Obecnie, według Niemieckiego Instytutu Badań nad Zatrudnieniem, jest obecnie około 1,2 miliona otwartych stanowisk.

Koalicja zawarła umowę w październiku i ma zamiar uchwalić prawo do końca roku.

Potrzebujemy pracowników z krajów trzecich”, powiedział minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer na konferencji prasowej, szczegółowo opisując strategię

Jednak punktem spornym w projekcie ustawy dla wszystkich, którzy chcą pracować w Niemczech, pozostanie „ustalenie równoważności kwalifikacji”, jak stanowi tekst ustawy.

Wynika to z faktu, że uznawanie zagranicznych szkoleń zawodowych było jak dotąd żmudnym procesem, który często jest trudny do osiągnięcia z krajów pochodzenia wnioskodawców.

Elastyczność w kwestiach jest możliwa

Projekt zawiera jednak potencjalne rozluźnienie w tym punkcie: „ograniczona możliwość” zostanie stworzona, aby szkolenie zawodowe, które zostało nabyte za granicą, uznano „pod pewnymi warunkami” po wjeździe do Niemiec. Oznacza to, że wykwalifikowani cudzoziemcy mogą wjechać do tego kraju, a nawet rozpocząć pracę – i że ich kwalifikacje są uznawane w kraju ojczystym, podczas gdy jest to w toku.

Ostatecznie wykwalifikowani pracownicy mogą ubiegać się o stały pobyt, donosi Handelsblatt. Ale tylko jeśli posiadają zezwolenie na pobyt przez cztery lata, pracują w odpowiedniej pracy i wpłacili do systemu emerytalnego przez co najmniej 48 miesięcy.

Jeżeli jednak ich kwalifikacja zawodowa została ukończona w Niemczech, okres ten skraca się do trzech lat.

Ostateczna wersja ustawy, która ma zostać przedstawiona do zatwierdzenia przez Bundestag, zostanie omówiona na posiedzeniu gabinetu w dniu 19 grudnia.

Katarzyna W.

 

20 listopada 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*