Nowe ograniczenia dla emerytów w Niemczech

Nowe ograniczenia dla emerytów w Niemczech

 

Pracujący emeryci w Niemczech powinni znać zasadę, iż ten kto otrzymuje świadczenie emerytalne przed ustawowym limitem wiekowym, musi zgłosić zatrudnienie, na przykład niemieckiemu ubezpieczycielowi emerytalnemu (DRV).

Zdaniem eksperta DRV Matthiasa Martena, jeśli przychód przekracza dodatkowy limit dochodu, można obniżyć czynsz.

Od 1 lipca 2017 r. dodatkowe limity zatrudnienia dla emerytów i rencistów osiągnęły poziom 6300 euro rocznie przed osiągnięciem wieku emerytalnego ze względu na całkowite zmniejszenie dochodów według DRV.

W przypadku wyższych zarobków emerytura zostaje obniżona, tzn. dochód powyżej granicy oblicza się jako 40 procent. Dochód z działalności wolontariackiej nie ma wpływu na wysokość świadczeń emerytalnych, o ile jest się zwolnionym z podatku.

Nowa emerytura pozwala na bardziej zmienny dodatek, powiedział Marten. Do tej pory w każdym miesiącu obowiązywał dodatkowy limit usług.

 

Teraz rozpatrywany jest rok. Jeśli np. Operator kiosku w odkrytym basenie zarabia 1500 euro miesięcznie od maja do sierpnia, pozostaje on poniżej limitu z 6000 euro rocznie. Zgodnie z wcześniejszym prawem, już od pierwszego miesiąca miałby on obniżkę czynszu.

Według Martena, nowe prawo daje dalsze możliwości zmiany elastyczności przejścia na emeryturę. „Regulacje są bardzo skomplikowane, dlatego zaleca on, aby wszystkie zainteresowane strony konsultowały się z niemiecką firmą ubezpieczeniową”, dodaje.

Można to zrobić bezpłatnie i indywidualnie w centrach doradczych DRV. W przypadku ogólnych pytań, dostępny jest bezpłatny telefon do obsługi zainteresowanych osób pod numerem 0800 1000 4800.

Klaudia S.

photo/telegraph

25 lipca 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*