Nowa metoda wykrycia raka jąder w Niemczech

Pozytywny wynik testu ciążowego u mężczyzn może oznaczać raka jąder, mówi niemiecki specjalista

 

Jeśli wynik testu ciążowego przeprowadzonego przez mężczyznę będzie dodatni, powinien on jak najszybciej skonsultować się z urologiem. Pozytywny wynik może być bowiem oznaką poważnej choroby, powiedział niemiecki lekarz specjalista.

Dodatni wynik testu ciążowego u mężczyzny, choć brzmi nierealnie, a nawet zabawnie, w rzeczywistości może zdiagnozować raka jąder, powiedział dr Martin Rothamel, starszy specjalista w klinice urologicznej w München-Planegg.

Lekarz podkreślił:

„Istnieją typy nowotworów jąder, w wyniku których wzrasta poziom pewnego hormonu. Hormon ten jest zwykle podwyższony u kobiet w okresie ciąży i może być wykrywany za pomocą testu.

Jeśli mężczyzna przeprowadzi test ciążowy i jego wynik wyjdzie pozytywny, może to zwiastować raka jąder. Dlatego taka osoba powinna szybko skonsultować się z urologiem”.

Hormon beta-hCG tworzy się u kobiet w łożysku i jego poziom znacznie wzrasta w okresie ciąży. U mężczyzn podwyższony poziom tego hormonu, obok pewnych zakłócających czynników, zazwyczaj wskazuje na raka.

Pomimo tego, że test ciążowy dla wczesnego wykrywania raka jądra jest niekoniecznie wskazany, każdy kto się zdecyduje na przeprowadzenie takiego testu i zobaczy pozytywny wynik, powinien mieć przeprowadzone specjalistyczne badania w celu potwierdzenia tej niebezpiecznej choroby, powiedział ekspert.

Warto podkreślić, iż rak jąder jest najczęstszym nowotworem złośliwym, jaki występuje u mężczyzn.

Niemniej, lekarz podkreślił, że „Szanse leczenia raka jąder są bardzo dobre. Im wcześniej jest wykryty nowotwór, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie”.

Jednym słowem test ciążowy powinni robić mężczyźni także.

Barbara S.

photo/ona24polska

17 stycznia 2017
Czytaj inne artykuły w dziale Felietony

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*