Niemiecka płaca minimalna podwoi się dwukrotnie w 2019 r.

Niemiecka płaca minimalna podwoi się dwukrotnie w 2019 r.

 

Wiele osób w Niemczech nie ma wystarczającej ilości pieniędzy na nawet najważniejsze rzeczy, a miliony wciąż są zagrożone ubóstwem. Minimalna płaca będzie podwyższona, ale to wciąż za mało dla wszystkich.
Dla milionów pracowników w Niemczech ustawowa minimalna płaca ma wzrosnąć dwa razy w przyszłym roku.

W środę rząd federalny zadecydował, że od 1 stycznia 2019 r. Powszechny dolny próg zostanie podwyższony z obecnej 8,84 EUR za godzinę do 9,19 EUR.

Od 1 stycznia 2020 r. Zostanie zwiększony do 9,35 EURO.

Ale wciąż istnieje popyt jeszcze bardziej podwyższony do 12 euro za godzinę.

Pomimo kwitnącej gospodarki miliony ludzi w Niemczech nadal żyją na granicy ubóstwa; Według Federalnego Urzędu Statystycznego prawie jedna piąta ludności w ubiegłym roku była zagrożona ubóstwem ze względu na wykluczenie społeczne.

Federalny minister pracy Hubertus Heil (SPD) powiedział, że wprowadzenie płacy minimalnej w 2015 r. Było „koniecznym i sprawiedliwym krokiem, dodając, że” należy regularnie go aktualizować „.

Ale według Heila zmiany wciąż dotyczą tylko absolutnej płacy minimalnej; w związku z tym konieczne jest rozszerzenie zobowiązania do układów zbiorowych w gospodarce, aby więcej osób miało szansę na wyższe wynagrodzenie.

Wzrost minimalnych wynagrodzeń następuje po głosowaniu przeprowadzonym w czerwcu przez komisję pracodawców, związków i naukowców. Stowarzyszenie społeczne VdK skrytykowało, że „te kilka groszy nie pomoże jeszcze bardziej dotkniętym chorobą”. Według VdK płaca minimalna jest wciąż zbyt niska i nie chroni ludzi przed ubóstwem.

Niższy limit płac dotyczy wszystkich zatrudnionych osób dorosłych – oprócz osób długotrwale bezrobotnych, które podjęły pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Nie dotyczy to również praktykantów, którzy podejmują obowiązkowe staże lub staże trwające poniżej trzech miesięcy.

Płacę minimalną podniesiono po raz pierwszy w 2017 r. Z 8,50 EUR do 8,84 EUR. Podstawą tego był rozwój przeciętnego zbiorowego wynagrodzenia. W kilku branżach płaca minimalna jest wyższa od podstawowej płacy minimalnej.

Wice-kanclerz Olaf Scholz (SPD) złożył swoje żądania w sprawie jeszcze wyższej minimalnej stawki prawnej. Uważa, że ​​12 euro jest „rozsądne”, zgodnie z artykułem, który napisał w Bild online, oraz że „firmy nie powinny oszczędzać na płacach”.

Zagrożony ubóstwem

Jak donosi Federalne Biuro Statystyki, 15,5 miliona ludzi w Niemczech było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Odpowiadało to około 19 procentom ludności, co stanowiło niewielki spadek od 2016 r., Kiedy to 16 milionów ludzi w kraju – lub 19,7 procent populacji – zostało dotkniętych. Urząd statystyczny odnosi się do danych z badania „Life in Europe” (EU-SILC). W całej UE 22,5% ludności w 2017 r. Przypadło na tę kategorię.

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego, w badaniu „Życie w Europie” około 14,000 gospodarstw domowych w samych Niemczech jest badanych listownie co roku. Badanie przez kwestionariusz można zatem uznać za reprezentatywne.

Zgodnie z definicją UE, badanie uznaje kogoś za „zagrożonego ubóstwem”, gdy ma on mniej niż 60 procent mediany dochodów ludności. W 2017 r. Kwota ta wynosiła 1096 EUR miesięcznie dla osób mieszkających samotnie. Dla dwóch osób z dwójką dzieci w wieku poniżej 14 lat było to 2302 €. W ubiegłym roku 13,1 miliona osób, czyli 16,1 procent populacji, zostało uznane za „zagrożone”.

Definicja „zagrożenia wykluczeniem społecznym” jest nieco szersza; oznacza to również, że pieniądze w gospodarstwie domowym są niewystarczające na wynajem, TV, ogrzewanie lub tygodniowe wakacje. W 2017 roku dotknęło to 3,4 procent populacji.

Prezydent VdK Deutschland, Verena Bentele, mówił o szokująco wysokich liczbach. „To skandal, że pomimo boomu gospodarczego w Niemczech, 15,5 miliona ludzi jest zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem”.

A w Polsce jak PO tak I PiS nie chca podniesc zarobkow Polakow do 6 euro na godzine w zlotowkach aby Polacy godnie zarabiali choc Polska juz ponad 10 lat w UE. Firmy Lidl Aldii czy Mcdonald placa w Niemczech normalne stawki a w Polsce male bo Rzad Polski nie potrafi ustanowic normalnej minimalnej stawki na godzine.

Moze jakas inna partia w Polsce naprawi dziadostwo PiS I PO.

Agnieszka W.

27 listopada 2018

1 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*