W Niemczech brakuje 26 000 nauczycieli szkół podstawowych

W Niemczech brakuje 26 000 nauczycieli szkół podstawowych

 

Niemcy – niedobór nauczycieli szkół podstawowych gorszy niż oczekiwano

Niedobór nauczycieli jest jednym z dominujących tematów w niemieckiej edukacji. Jednak ostatnie badanie Fundacji Bertelsmanna wykazało, że problem jest jeszcze gorszy, niż rząd wyliczył.

Niemiecka Fundacja Bertelsmanns opublikowała raport w poniedziałek, ostrzegając, że przewidywany niedobór nauczycieli szkół podstawowych był gorszy niż wcześniej szacował rząd federalny.

Stała Konferencja Ministrów Edukacji i Kultury (KMK) stwierdziła w swojej prognozie z października 2018 roku że w Niemczech zabraknie 15 300 nauczycieli szkół podstawowych ale Bertelsmann powiedział, że badacze stwierdzili, że liczba ta wynosi co najmniej 26 300 w roku 2019.

Fundacja, która wykorzystała dane rządu federalnego w swojej ocenie, powiedziała, że ​​rozbieżność była spowodowana niedoszacowaniem przez KMK liczby uczniów, którzy będą uczęszczać do szkół podstawowych w kraju w 2025 r.

Ostrzegł także, że KMK nie docenił populacji uczniów szkół podstawowych .

„Rozbudowa szkół całodziennych będzie również wymagała większej liczby nauczycieli” – powiedział rzecznik Bertelsmann, Jörg Dräger, zauważając, że uczniowie w niekorzystnej sytuacji społecznej korzystają z dodatkowych godzin szkolnych.

 

Bertelsmann zasugerował, że rozwiązanie problemu braku nauczycieli będzie wymagało kompleksowej strategii. Jednym z rozwiązań byłoby mentoring i certyfikacja osób posiadających odpowiednie umiejętności w zakresie przedmiotów szkolnych i chcących zostać nauczycielami, ale nie uczęszczających na uniwersytet w celu nauczania.

Zasadniczo ukończenie studiów wyższych w Niemczech zajmuje siedem lat.

Fundacja zaleca również, aby nauczyciele przechodzący na emeryturę dłużej pozostawali w pracy. W przypadku nauczycieli będących rodzicami Bertelsmann powiedział, że należy im zapewnić większe wsparcie, gdy ich godziny pracy wzrosną, szczególnie w szkołach całodziennych.

 

 

Agnieszka W

 

11 września 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*