Niemcy zmieniają nazwy nazistowskie w armii usuwając nazwy koszar

Niemcy rozpoczynają zmiany nazistowskie w armii osuwając nazwy koszar

 

Minister obrony narodowej Ursula von der Leyen przewodniczyła ceremonii ponownego poświęcenia koszar Emmich-Cambrai, która została zainicjowana przez żołnierzy na cześć poległego towarzysza Tobiassa Lagensteina, jednego z 57 niemieckich żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie od czasu rozpoczęcia rozlokowania wojsk niemieckich pod koniec 2001 roku.

Miejsce w mieście Hanower poprzednio nosiło imię pruskiego generała Otto von Emmicha, który pomógł prowadzić inwazję Belgii podczas I wojny światowej. Cambrai w północnej Francji był zajęty przez wojska niemieckie podczas tej samej wojny i był miejscem pierwszej poważnej bitwy między czołgami niemieckimi i brytyjskimi.

31-letni Lagenstein, który szkolił się jako policjant wojskowy w bazie w Hanowerze i zginął w ataku talibów w 2011 roku, jest pierwszym żołnierzem Bundeswehry, którego imieniem nazwano koszary. Poprzednia inicjatywa w 2012 r. nie powiodła się, ale nabrała mocy po zeszłorocznym skandalu związanym z rzekomym atakiem żołnierza powiązanego ze skrajną prawicą.

Obecnie około 20 koszar jest pod obserwacją w związku z nazwami związanymi z nazistowskim Wehrmachtem.

Von der Leyen powiedziała, że ceremonia przemianowania „stanowi godną okazję” dla sił zbrojnych Bundeswehry do przyjęcia nowego podejścia do wojskowej historii Niemiec.

Przedstawiając nową „dyrektywę tradycji”, pierwszą od 1982 roku, powiedziała, że ​​koniec niemieckiej dywizji zimnej wojny i nowe zagrożenia bezpieczeństwa w XXI wieku wymagają „wspólnego konsensusu w sprawie naszej przeszłości”.

Nowe wytyczne zawierają jednak „przykładowe” działania z przeszłości, w tym „opór wojskowy” wobec reżimów nazistowskich i komunistycznych, a także „szczególny wkład w jedność Niemiec” przed i po upadku muru berlińskiego, powiedziała von der Leyen.

Katarzyna Cz

3 kwietnia 2018

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*