Niemcy zamówiły 190 milionów tabletek jodu przeciwko promieniowaniu

Niemcy zamówiły 190 milionów tabletek jodu przeciwko promieniowaniu

 

 Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem zamówił około 190 milionów tabletek jodu.

Austriacka firma farmaceutyczna Gerot Lannach w Styrii przetarła oczy ze zdumieniem: 50 milionów paczek tabletek jodu, największe pojedyncze zamówienie w historii firmy – tak ogłosiła na początku sierpnia austriacka stacja telewizyjna ORF. Mają służyć jako środek zapobiegawczy w zapobieganiu rakowi tarczycy w przypadku poważnego wypadku nuklearnego – zamówionego między innymi z Niemiec jako kraju wycofującego się z użycia broni jądrowej.

Niemiecki Federalny Urząd Ochrony przed Promieniowaniem potwierdził zamówienie. W sumie zamówiono około 190 milionów tabletek jodu – prawie czterokrotnie więcej niż obecnie.
Na zalecenie tego organu doradczego rządu federalnego między innymi odpowiednie strefy awaryjne wokół elektrowni jądrowych zostały znacznie powiększone. Jako „odległa strefa”, w której na przykład wszystkie dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat oraz kobiety w ciąży muszą otrzymywać tabletki jodu, od tego czasu całe terytorium Republiki Federalnej.

Zgodnie z planem wyjścia Niemcy zamkną swoje ostatnie elektrownie jądrowe do końca 2022 r. Niemniej biolog promieniowania, Müller, uważa, że ​​zwiększenie rezerwy na wypadek katastrofy nuklearnej jest ważne i prawidłowe.

Powiedział:

„Mogą wystąpić mniejsze wypadki przy wycofywaniu z eksploatacji, „

Agnieszka W

 

27 sierpnia 2019

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*