Niemcy, za korzystanie z komórki w pracy grozi zwolnieniem

PRAWO

Niemcy, za korzystanie z telefonu komórkowego w pracy grozi zwolnienie

Prywatny użytek telefonu komórkowego w godzinach pracy jest zawsze zakazany”, powiedziała specjalistka z prawa pracy w Kolonii, Nathalie Oberthur.

Niemniej, pracownicy powinni omówić z szefem co jest dozwolone w firmie w odniesieniu do korzystania z prywatnego telefonu komórkowego w godzinach pracy, dzięki czemu poznają jasne stanowisko pracodawcy w tej kwestii.

Jeśli pracodawca wyraźnie zabrania korzystania z prywatnego telefonu podczas pracy, pracownik może zostać ostrzeżony w przypadku pierwszego naruszenia tego nakazu.

Zdarza się jednak, że firma nie ma żadnych konkretnych wytycznych w tej kwestii. W tym przypadku pracownicy mają prawo zakładać, że nie będą mieli żadnych problemów w związku z używaniem swojego smartfona w godzinach pracy.

Tym samym krótkie sprawdzenie widomości SMS czy skrzynki mailowej nie powinno stanowić większego problemu.

Niemniej, nawet tutaj przepisy mówią jasno: „Jeśli ktoś robi to bez umiaru i przez kilka godzin, może otrzymać wypowiedzenie z pracy nawet bez wcześniejszego ostrzeżenia”, wyjaśnia specjalistka z prawa pracy.

Korzystanie z telefonu na własny użytek w godzinach pracy może doprowadzić nawet do tragedii.

Warto choćby przypomnieć katastrofę kolejową w Bawarii, w której zginęło dwanaście osób. Oskarżonemu dyspozytorowi zarzuca się, że grał na telefonie komórkowym bezpośrednio przed zderzeniem dwóch pociągów w lutym 2016 roku.

Barbara Klaudia Sitko

17 listopada 2016

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*