Niemcy. Uwaga, fala zachorowań na krztusiec już 22 119 osób

Niemcy. Uwaga, fala zachorowań na krztusiec

 

Jak podają eksperci, w Niemczech rozpoczął się właśnie nowy szczyt zachorowań na krztusiec (koklusz), a więc ostrą chorobę zakaźną, która jest bardzo często źle diagnozowana przez lekarzy.

W 2016 roku Instytut Roberta Kocha (RKI) zarejestrował 22 119 przypadków chorych na tę niebezpieczną chorobę – zdecydowanie najwięcej od początku międzynarodowego obowiązku sprawozdawczego obowiązującego od roku 2013.

W tym czasie było około 12 600 pacjentów rocznie, którzy zapadli na tę groźną chorobę, a w roku 2015 już około 14 000, co oznacza, że liczba chorych z roku na rok wzrasta.

„Widzimy tu zapewne oba czynniki: falę choroby, ale także coraz lepsze jej wykrywanie”, powiedział Wiebke Hellebrand, badacz zakażeń z RKI. Szczególnie niebezpieczny jest krztusiec (koklusz) dla niemowląt. Trzy dzieci zmarły bowiem w ubiegłym roku w Niemczech na tę infekcję, której objawy są nietypowe dla wielu osób.

Warto podkreślić, iż od początku tego roku aż 1 554 nowych pacjentów chorych na koklusz zostało zgłoszonych do rejestru RKI. Hellenbrand stwierdził, że można przypuszczać, że obecna fala zachorowań ma związek z typowym cyklem patogenu.

Co ciekawe, krztusiec był chorobą prawie zapomnianą od 1930 roku. Niemniej, w tym czasie 10 000 dzieci rocznie umierało na tę wysoce zaraźliwą infekcję w Niemczech.

Bakterie przenoszą się bowiem bardzo szybko, głównie poprzez kaszel, kichanie lub przez maleńkie kropelki, które są wydzielane z nosa i gardła.

Po uaktualnieniu najnowszych danych RKI w 2014 roku, prawie 97 procent dzieci we Wschodnich Niemczech zostało zaszczepionych na krztuciec. Zupełnie inaczej jest u dorosłych – w zależności od wieku tylko co piąta do dziesiątej dorosłych osób jest szczepiona.

„Krztusiec nie jest jeszcze zaszczepiony w świadomości populacji, a także wśród lekarzy”, powiedział Hellenbrand. Ponadto szczepienie jest w pewien sposób skomplikowane, musi być bowiem wielokrotnie powtarzane. „Ale nie mamy nic lepszego”, dodał.

U niemowląt wykonuje się cztery szczepionki przeciwko krztuścowi. Istnieją również dwa szczepienia przypominające, zarówno w dzieciństwie, jak i w okresie dojrzewania.

Dla dorosłych szczepienia przeciwko krztuścowi zaleca się powtarzać, wraz ze szczepieniem przeciwko tężcowi i błonicy, jednak często jest to po prostu zapomniane.

„Prawdopodobnie zalecana odległość dziesięciu lat pomiędzy szczepieniami nie wystarczy”, podkreślił Hellenbrand.

Krztusiec jest wywoływany przez bakterie i jest na świecie jedną z najczęstszych infekcji dróg oddechowych. Jest on chorobą wysoce zaraźliwą, ale zazwyczaj zagrażającą życiu tylko noworodkom.

Początkowo pojawia się przez tydzień lub dwa łagodne przeziębienie z zimna, kaszel i osłabienie. Po długim, suchym kaszlu, który jest typowy dla tej infekcji, dochodzi do jego nasilenia. Liczne ataki kaszlu może być bardzo męczące i występują u wielu chorych, głównie w nocy.

Infekcja trwa zwykle od czterech do sześciu tygodni. Warto dodać, iż tylko w początkowej fazie można skutecznie zwalczać krztusiec antybiotykami.

Klaudia S.

10 lutego 2017

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*